poniedziałek, 6 grudnia 2010

Fedora z Unity? Bardzo możliwe!

Autor: Adrian Nowak, 08:31, poniedziałek, 6 grudnia 2010


Fot: Fedora Project Brazylia
Jak się okazuje, Unity powoli zyskuje bardzo poważnych sojuszników. Niedawno Adam Williamson pracujący dla Red Hata nad Fedorą wspomniał na swoim blogu, że wkrótce Unity będzie dostępne także dla tej popularnej dystrybucji.

Jak przyznaje autor, zadanie nie będzie łatwe, ale gdy pewnego razu obudził się o piątej rano, nie mogąc później usnąć, zdał sobie sprawę z tego, że da radę. Ciekawe kiedy Linus Torvalds wymyślił Linuksa...

Na drodze Unity w Fedorze i innych dystrybucjach stoi jednak kilka istotnych przeszkód. Jedną z największych jest zmodyfikowana wersja Compiza, która na razie dostępna jest wyłącznie dla nowego Ubuntu 11.04. Prawdopodobnie jednak wkrótce całość będzie mogła trafić do repozytoriów Fedory, do instalacji dla użytkowników lubiących eksperymenty. Jak wspomina Williamson, dobrym pomysłem byłoby także stworzenie osobnego spinu, czyli dodatkowej wersji Fedory wyposażonej w Unity.

Całość wygląda na jednoznaczną gloryfikację pulpitu od Canonical, jednak nie jest tak do końca. Deweloperzy chcą przez ten krok zwolnić z konieczności instalowania Ubuntu, tylko dlatego by przetestować Unity. Dostępność środowiska w innych dystrybucjach ma też zmotywować twórców Unity do bardziej wytężonej pracy.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza próba przystosowania Unity do Fedory. Już ponad miesiąc temu podjęto pierwsze kroki w tym kierunku, jednak duża liczba bibliotek początkowo zniechęciła śmiałków do kontynuowania prac. Teraz jest duże prawdopodobieństwo, że zakończą się one z lepszym rezultatem.

[źródło: happyassassin.net, za: thecamels.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety