Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 8 grudnia 2010

Google prezentuje Chrome OS. Do testów tylko dla wybranych

Autor: , 13:22, środa, 8 grudnia 2010


Chrome OS działa w myśl hasła "nic poza siecią". Fot: Google
Dla wielu osób wczorajsza konferencja Google była zdecydowanie niesatysfakcjonująca. Zobaczyliśmy sklep z aplikacjami, który niczym szczególnym nie zachwyca. Gdyby tego było mało, Chrome OS na którego czekaliśmy tak długo, trafi do rąk użytkowników dopiero w połowie następnego roku.

Nieobrandowany komputer Cr-48 z Chrome OS
Nietypowe jest także podejście Google do testów swojego systemu. Ma on w pierwszej kolejności trafić do 65 tysięcy wolontariuszy z USA razem z komputerami Cr-48 nieoznaczonymi logo żadnego producenta.

Takie działanie sugeruje, że wyszukiwarkowy gigant chce bardzo dobrze przetestować system zanim trafi on do powszechnego użytku. To istotna informacja, bo wiele osób podejrzewało, że Chrome OS straci na wartości wraz z publikacjami nowych wersji Androida.

Sklep z aplikacjami dla Chrome - Chrome Web Store
Dodatkowym elementem, który podkreśla wagę Chrome OS jest zaprezentowany również wczoraj Chrome Web Store, czyli sklep z aplikacjami dla przeglądarki.

Przy okazji Google pochwaliło się, jak to świetnie jego przeglądarka radzi sobie z wyświetlaniem grafiki 3D, oraz sukcesywnie optymalizuje szybkość działania. Dodatkowo z nowego narzędzia do przeglądania sieci korzystać ma już 120 milionów użytkowników, co jest ponad dwukrotnym wzrostem w stosunku do początku roku.

Trzeba przyznać, że idea systemu opartego o przeglądarkę jest świetnym pomysłem. Jak zauważa Google, wcześniejsze systemy operacyjne projektowane były z myślą o pracy offline, natomiast Chrome OS ma działać "całkowicie w sieci". Nie jest tak oczywiście do końca, jednak nowy model pociąga za sobą bardzo dużą liczbę udogodnień.

Przede wszystkim może się okazać, że wkrótce zapomnimy co takiego znaczyła "reinstalacja systemu", a jak zapewnia Mountain View, konfiguracja Chrome OS zajmuje niecałą minutę. Eliminuje to także problemy z aktualizacjami narzędzi, gdyż jak wiadomo, pobierać się one będą i tak na bieżąco, podobnie jak obecnie strony internetowe, czy może dokładniej - webowe aplikacje.

Kiedy Chrome OS dla nas?

Zwykli użytkownicy na Chrome OS muszą poczekać do połowy 2011 roku, czyli trzeba się śpieszyć z testami przed końcem świata. Sprzęt ma dostarczać Samsung i Acer, jednak na razie tutaj też nie znamy żadnych szczegółów.

Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku przeglądarki Chrome, także obok Chrome OS powstaje otwartoźródłowy Chromium OS, który już teraz przy dużej dawce cierpliwości można samemu skompilować. Czy jest jednak sens, gdy całość to głównie przeglądarka?

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety