środa, 22 grudnia 2010

Instalacja stabilnego VirtualBox 4.0

Autor: Adrian Nowak, 20:59, środa, 22 grudnia 2010


Okno informacyjne VirtualBoksa 4.0.
VirtualBox szybko osiągnął status wersji stabilnej, a z nowości ucieszą się przede wszystkim osoby, które od wirtualizowanych maszyn oczekiwali dużej wydajności. Teraz będą mogli przydzielać im więcej pamięci, a także korzystać z nowych wirtualnych interfejsów, na przykład PCI Express czy Message Signaled Interrupts (MSI).

Pierwszy raz kod źródłowy został udostępniony na licencji GPLv2. Jest to spore ułatwienie dla osób, które rozpowszechniają edycję Open Source (OSE), gdyż nie są one już zobowiązane do kompilowania narzędzia ze źródeł.

Zmiany w samym VirtualBoksie są odpowiedzą na szybko rosnące moce obliczeniowe komputerów. Teraz na 32-bitowych hostach będziemy mogli przydzielić wirtualizowanej maszynie ponad dwa gigabajty pamięci RAM, a także kopiować pliki do systemu gościa. Z istotnych zmian należy też wymienić wsparcie dla formatu Open Virtualisation Format Archive (OVA), oraz co najbardziej widoczne - liczne zmiany w interfejsie.

Zanim wgramy nowego VirtualBoksa należy wcześniej usunąć poprzednie wydania:

sudo apt-get remove virtualbox-3.2
Następnie wykonujemy kolejno instrukcje:

sudo -v
echo "deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian $(lsb_release -sc) contrib" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-4.0

Jak widać, skorzystaliśmy z repozytorium, więc ewentualne aktualizacje powinny pobierać się automatycznie, przy pobieraniu łat do systemu.

Na koniec musimy jeszcze pobrać i zainstalować Extension Pack, czyli paczkę z dodatkami, która w nowej wersji VirtualBoksa jest obowiązkowa. Po pobraniu pliku, przechodzimy w głównym oknie programu do menu Plik => Globalne ustawienia, a następnie do karty Extensions. Tam po kliknięciu na przycisk Add Package wskazujemy ściągniętą paczkę.

[więcej informacji: virtualbox.org; instalacja za: webupd8.org - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety