piątek, 10 grudnia 2010

Instalacja VirtualBox 4 Beta w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 10 grudnia 2010


VirtualBox 4 Beta z nowym podglądem maszyny
Oracle udostępniło pierwszą wersję beta nowej linii VirtualBox 4. Jak wspomina Frank Mehnert, testowe wydanie ma nakreślić przyszły wygląd narzędzia oraz pomóc w wyłapaniu najistotniejszych błędów.

Po raz pierwszy kod źródłowy został udostępniony na licencji GPLv2. Jest to spore ułatwienie dla osób, które rozpowszechniają edycję Open Source (OSE), gdyż nie są one już zobowiązane do kompilowania narzędzia ze źródeł.

Zmiany w samym VirtualBoksie są odpowiedzą na szybko rosnące moce obliczeniowe komputerów. Teraz na 32-bitowych hostach będziemy mogli przydzielić wirtualizowanej maszynie ponad dwa gigabajty pamięci RAM, a także kopiować pliki do systemu gościa. Z istotnych zmian należy też wymienić wsparcie dla formatu Open Virtualisation Format Archive (OVA), oraz co najbardziej widoczne - liczne zmiany w interfejsie.

Zanim rozpoczniemy instalację nowej wersji programu, najpierw musimy pozbyć się poprzedników:

sudo apt-get remove virtualbox*
Dla 32-bitowej wersji Ubuntu należy jeszcze koniecznie zainstalować dodatkową bibliotekę:

sudo apt-get install libstdc++5
Następnie pobieramy już samą paczkę z VirtualBoksem ze strony projektu (oczywiście dla odpowiedniej architektury i dystrybucji).

Na koniec zanim jeszcze uruchomimy VirtualBoksa należy wgrać paczkę z rozszerzeniami. Pobieramy ją stąd i zwyczajnie uruchamiamy podwójnym kliknięciem. Powinna się po tym wgrać automatycznie i wystartować nam działającego VirtualBoksa.

Należy pamiętać, że jest to testowa wersja narzędzia i w trakcie jej użytkowania może się pojawiać wiele błędów, które zostaną załatane dopiero w przyszłości. Osoby poszukujące stabilności powinny się zainteresować wcześniejszymi wydaniami narzędzia.

[źródła: webupd8.org, h-online.com]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety