wtorek, 21 grudnia 2010

Kolory, czy funkcje - czego brakuje w Centrum Oprogramowania Ubuntu?

Autor: Adrian Nowak, 09:03, wtorek, 21 grudnia 2010


Proponowany wygląd Centrum Oprogramowania Ubuntu w wersji 4.0

Jeśli ktoś łudzi się, że Centrum Oprogramowania w Ubuntu ma służyć głównie do instalowania aplikacji, jest w sporym błędzie.

Kiedyś niezgrabnie nazwane narzędzie "Dodaj/Usuń Aplikację" ułatwiało początkującym użytkownikom wgrywanie programów. Synaptic też, ale mało obrazków w głównym oknie i ascetyczne opisy pakietów nakazywały mniej zaawansowanym utrzymanie zasadnego dystansu.

Teraz pierwszego ze wspomnianych narzędzi w Ubuntu już nie znajdziemy, a i niezastąpiony dla wielu Synaptic też z pewnością długo się nie ostatnie. Przyczyna jest prosta - po co marnować miejsce na płycie różnymi aplikacjami używanymi do tego samego. Canonical pomyślało, że lepiej będzie stworzyć zamiast tego jeden program, do wszystkiego. Znane powiedzenie, że "jeśli coś jest do wszystkiego to jest do du.. niczego", producent Ubuntu taktownie przemilczał.

Faktycznie jednak, koncepcja Centrum Oprogramowania ma się szansę powieść. Nie mówimy przecież o programie do instalacji pakietów i przy okazji zmiany tapety, czy wypalania płyt. Zarządzanie paczkami to jednak problem złożony, czego oczywistym uzasadnieniem jest tak duża liczba programów tego typu.

Synaptic pewnie by nie powstał, gdyby Dodaj/Usuń potrafiło rozwiązywać konflikty między pakietami, albo na przykład wskazywać te uszkodzone (co notabene Synaptic i tak robi wyłącznie pośrednio, jest to przecież tylko nakładka). Na razie Centrum Oprogramowania też tego nie potrafi i pewnie szybko się o tą umiejętność nie wzbogaci. Priorytetem są przecież zakupy.

Zakupów nikt nie lubi robić w brudnym, archaicznie urządzonym sklepie z niezbyt rozgarniętą obsługą. Łatwo wtedy przełożyć wystrój otoczenia na jakość sprzedawanych produktów. Tak wygląda teraz centrum handlowe Canonical, które na tle konkurencji bombardującej oczy ostrymi kolorami grafik, wypada bardzo ubogo.

Jedno co do Centrum Oprogramowania Ubuntu jest pewne - wkrótce zobaczymy bardzo duże zmiany w tym segmencie systemu. Standardowość i szarość się nie sprawdza, szczególnie pośród tryskającej barwami konkurencji.

fot: musl1m.deviantart.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety