niedziela, 12 grudnia 2010

Latający robot z Ubuntu 10.04 i Kinect

Autor: Adrian Nowak, 15:24, niedziela, 12 grudnia 2010


Latający robot automatycznie rozpoznaje przeszkody
Urządzenia, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy w filmach, stają się rzeczywistością. Tym razem zaprezentowano latającego robota, który dzięki Kinect może bardzo dokładnie analizować obraz.

Obecne roboty w ramach swojego "wzroku" wykorzystują głównie dalmierze na podczerwień, które są w stanie przekazać jedynie informacje o odległości od przeszkody. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach pojawiają się kamery, które do tej pory mają spore trudności z odróżnianiem obiektów.

Nowe urządzenie Microsoftu przeznaczone dla konsol dzięki nieoficjalnym sterownikom pozwala na daleko idącą analizę obrazu i przesyłanie komputerowi gotowych informacji. Aż prosiło się o stworzenie robota, który wykorzystując ten zaawansowany czujnik mógłby orientować się w przestrzeni.

Ktoś jednak pokusił się na stworzenie tej nie najprostszej konstrukcji, która na razie zatrzymuje się jedynie po rozpoznaniu przeszkody. Bardziej zaawansowane funkcje są jednak jedynie kwestią napisania odpowiedniego kodu.Przy okazji, na filmiku zaprezentowano wizualizację tego, jak Kinect interpretuje obraz. Najpierw wbudowany projektor emituje na całą powierzchnię obraz złożony z tysięcy identycznych punktów, a później kamery obserwują jak zmienia się ich układ w czasie.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety