Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 25 grudnia 2010

Linux Mint "Debian" 201012 - dystrybucja wyjątkowa?

Autor: , 14:08, sobota, 25 grudnia 2010


Co wyróżnia nowego Minta?  Fot: Warner Brothers Pictures, The Matrix
Twórcy Minta zrobili użytkownikom świąteczny prezent udostępniając kolejną wersję jednej z najciekawszych dystrybucji przeznaczoną dla domowych użytkowników. Co wyróżnia ją spośród innych?

Ostatnio Mint Debian bardzo pozytywnie wsławił się niewielkim użyciem pamięci operacyjnej. Choć w nowoczesnych maszynach zasoby RAM liczy się w gigabajtach, zawsze lepiej zapełnić je ciekawymi programami, a nie pracą samego środowiska.

Jak ktoś słusznie zauważył, Mint ma być swego rodzaju kompromisem między Ubuntu i Debianem. Minimalistyczny wygląd GNOME pozbawionego dodatkowo górnego panelu i równie nieskomplikowana tapeta to droga wręcz odwrotna do tej, którą wybrało Canonical. Zamiast dodawać do pulpitu ciekawe graficznie rozwiązania, deweloperzy Minta zdecydowanie stawiają na prostotę, czego dodatkowym potwierdzeniem jest ostatnia zapowiedź, że Unity w Mincie nie zobaczymy.

Bardziej zaawansowani użytkownicy, którym nie podoba się też to, co dzieje się pod maską Ubuntu, z pewnością odnajdą zalety bazowania na Debianie. W nowej wersji rozwiązano między innymi konflikty związane z dźwiękiem (Pulse Audio i Flash), a także zastosowano patch cgroup, który jest alternatywą dla popularnych niedawno "200 cudownych linijek".

Z drobniejszych zmian poprawiono też wygląd czcionek i zaktualizowano wiele pakietów do najnowszych wersji. Wreszcie można też pobierać system w wersji 64-bitowej zawierający wszystkie funkcje Linux Mint 10.

Moim zdaniem Linux Mint "Debian" to dystrybucja wyjątkowa. Jako jedna z naprawdę nielicznych jest ciekawą alternatywą dla obecnych użytkowników Ubuntu. Jeśli nie odpowiadają wam zmiany jakie serwuje Canonical, można się rozejrzeć za czymś bardziej konserwatywnym, takim jak właśnie nowy Mint.

więcej informacji: blog.linuxmint.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety