Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 24 grudnia 2010

Me Menu w Ubuntu czekają spore zmiany

Autor: , 13:24, piątek, 24 grudnia 2010


Mockup Me Menu stworzony przez jednego z użytkowników
Me Menu, czyli aplet umożliwiający globalną zmianę statusu prawdopodobnie przejdzie radykalną przebudowę. Jedną z jego najciekawszych nowych cech ma być tryb "nie przeszkadzać", którego znaczenia tłumaczyć nie trzeba.

Na początku wpisu widzicie mockup, który przygotował Frederik Nnaji. Raczej nie pasuje on do paneli GNOME, więc można przypuszczać, że autor miał na myśli raczej Unity.

Dla kogo Me Menu?

Sama idea globalnego menu do zarządzania statusami może się jednak przeterminować zanim jeszcze zostanie opublikowana. Zespół Ubuntu tak silnie starał się przystosować Ubuntu do "typowego użytkownika", że chyba zapomniał, iż mało kto ma obsesję na punkcie serwisów społecznościowych. A przynajmniej wszystkich na raz.

Inna propozycja dla Me Menu
Wyświetlanie w jednym miejscu liczby nieprzeczytanych wiadomości z poczty email, Twittera i Facebooka może i jest wygodne przez chwilę, ale powiedzmy sobie szczerze - co z tego, że na Facebooku jeden z dziesiątek naszych znajomych (z których połowy nie znamy) opublikuje wiadomość? Dodając do tego mikroblogi okaże się szybko, że moglibyśmy przez cały dzień nie robić nic innego jak tylko odświeżać w przeglądarce witryny wspomnianych serwisów.

Sama idea jednoczesnej zmiany kilku statusów też ma się nijak do tego co obserwuję. W czasach multikomunikatorów? Cześć użytkowników może jednak z tego korzystać, a innym nie przeszkadza, więc na ten temat nie ma co krzyczeć.

Tryb wyciszenia wewnętrznego

Bardzo ciekawie prezentuje się funkcja z której możemy skorzystać na przykład podczas intensywnej pracy. "Tryb cichy" wyłączy automatycznie dźwięki, zablokuje wyskakujące powiadomienia, a także zatrzyma pojawiające się co jakiś czas okno Menedżera aktualizacji.

Nie wiem jak inni, ale ja mam wrażenie, że są to zmiany nieco na siłę. Jeśli mamy coś ważnego do zrobienia, nie łatwiej zamknąć komunikator i wyciszyć system dwoma kliknięciami?

Na razie jednak nie zanosi się, żeby wspomniane zmiany pojawiły się w najbliższym czasie. Mark Shuttleworth zaznacza, że na razie projekt znajduje się w sferze propozycji, a do ewentualnych nowości jeszcze "dłuuuga" droga.

[fot. za: webupd8.org; lists.launchpad.net/ayatana]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety