niedziela, 5 grudnia 2010

Muon, czyli Centrum Oprogramowania dla Kubuntu

Autor: Adrian Nowak, 23:37, niedziela, 5 grudnia 2010


Muon przypomina swój odpowiednik stworzony z GNOME
Użytkownicy Kubuntu zapewne z niecierpliwością oczekują wydania Muona. Narzędzie ułatwiające instalację pakietów pojawi się domyślnie prawdopodobnie już w wersji 11.04, choć nie będzie stanowił konkurencji dla KPackageKit. Rolą tego menedżera pakietów jest uzupełnienie luki powstałej po Synapticu.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Muszę przyznać, że rozwój Muona przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Niedawno autor tego programu przedstawił charakterystyczne cechy nowego wydania oznaczonego numerem 1.1. Muon rozrósł się już do tego stopnia, że podzielono go na trzy części skupione w jednym projekcie pod nazwą Muon Package Management Suite.

Menu główne Muon
W skład nowego projektu będzie wchodził charakterystyczny dla pierwotnej wersji Menedżer Pakietów (Muon Package Manager), który pozwoli na wykonywanie operacji na pakietach.

Ten rodzaj działalności Muona jest jego najbardziej znaną dotychczas cechą odróżniającą go od KPK i zbliżającą bardziej do Synaptica. Drugim składnikiem ma być Menedżer Aktualizacji (Muon Updater), który jak łatwo odgadnąć przejmie wszystkie czynności związane z aktualizacją nowych wersji oprogramowania.

Informacje o  programie w Muon
Nowym projektem w zestawie ma być Centrum Oprogramowania (Muon Software Center) i jest to największa niespodzianka nadchodzącego wydania. Krótko mówiąc, tym elementem Muon będzie konkurował z KPK w kwestii instalacji oprogramowania z nastawieniem na widok poszczególnych aplikacji.

Takiej funkcji poszukiwali też początkujący użytkownicy, których nie interesowało zarządzanie poszczególnymi pakietami programu. Największym ułatwieniem menedżerów instalacji powinna być właśnie możliwość wyszukania programu według jego nazwy, a nie ze względu na poszczególne składniki.

Historia operacji w Muon
Muon Software Center umożliwi łatwiejsze przeszukiwanie dostępnych programów ze względu na repozytoria, co jest świetną opcją w przypadku instalacji najnowszych wersji. Będziemy mogli także wyświetlić charakterystykę programu i dostępne zrzuty ekranowe.

Dodatkową funkcją będzie możliwość wyszukania już zainstalowanych programów i uruchomienie ich bezpośrednio z poziomu Centrum Oprogramowania. Ma się pojawić także historia instalacji, która pozwoli na szybkie przejrzenie naszych działań.

Zaczynam powoli sądzić, że także użytkownicy KDE doczekają się programu na miarę USC, a rozwój Muon potwierdza moje "obawy".

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety