czwartek, 30 grudnia 2010

Najlepsze w 2010 roku

Autor: Adrian Nowak, 19:36, czwartek, 30 grudnia 2010


Fot: Cente!/UbuCentrum.net
Kolejny rok dobiega końca, więc warto zobaczyć co najbardziej interesowało internautów w ostatnich dwunastu miesiącach.

Najchętniej czytane wpisy

Zacznijmy od wpisów, bo choć wspominamy akurat te najpopularniejsze, z pewnością niektórzy nie śledzili dokładnie wydarzeń na przestrzeni całego roku.

Na pierwszym miejscu najchętniej czytanych tekstów znalazł się wpis pod tytułem: "Dlaczego powinieneś używać OpenGL a nie DirecX". Można w nim znaleźć bardzo rozbudowaną historię OpenGL opisaną okiem dewelopera gier. Jest to bardzo interesująca lektura, choć i nie najkrótsza.

Przydatny okazał się także tekst "Co warto wiedzieć o GRUB 2", który przeprowadza przez tajniki nowej wersji bootloadera, bardzo mocno zmienionego w swoim ostatnim wydaniu. Prawdopodobnie jest to także dowód na to, że użytkownicy nie do końca radzą sobie z tym niezbyt przyjemnym elementem systemu.

W czołówce nie mogło także zabraknąć tekstu dotyczącego zmiany wyglądu Ubuntu. Tekst "Upiększanie wyglądu nowego Ubuntu 10.04" autorstwa Grzegorza Płóciniaka pokazuje między innymi jak wykorzystać możliwości Compiza, a także wypróbować menu globalne, znane z netbookowej wersji Ubuntu. Jeśli już jesteśmy przy tekstach gościnnych, bardzo ciekawy okazał się także ten przygotowany przez Jana Pogockiego, zawierający "50 wskazówek przyśpieszających Ubuntu".

Duże zainteresowanie wzbudził także tekst "Open Source traktowane na równi z piractwem", o którym na swoim blogu wspomniał kontrowersyjny Janusz Korwin-Mikke.

Ciekawe słowa kluczowe

Ludzie wpisują w Google co popadnie. Czasem przez takie zapytanie wejdą na bloga i wtedy pojawia się ono w statystykach. Problem z wyszukaniem najciekawszych leży w fakcie, że różnych słów kluczowych są setki tysięcy.

Czasem w zapytaniu można odnaleźć prawdziwe emocje i frustrację. Na przykład "linuks zmiana rozdzielczosci ku**a" ewidentnie świadczy o tym, że nawet najprostsze operacje mogą niektórych doprowadzić do białej gorączki. Sam problem trudności w opanowaniu interfejsu przewija się wielokrotnie i chociażby "ubuntu 10.04 gówno widać" wskazuje, że brązowe kolory nie wszystkim kojarzyły się ze statecznością systemu.

Słowa kluczowe mają ułatwić właścicielom stron odgadnięcie oczekiwań użytkowników. Czego jednak szukała osoba, która w wyszukiwarkę wpisała: "gówno kde"? Równie trudno odgadnąć zamiary internauty, który wszedł na bloga o Linuksie po wpisaniu: "szuflady wysuwane na pieniądze", albo "zadne zwierze nie ucierpialo".

Niektórzy z kolei mają problemy z poprawnymi nazwami programów: "pikasa dla ubuntu", bądź chcą łamać prawo: "jak włamać się do facebook ubuntu".

Ulubione przeglądarki czytelników

Przeglądarki z jakich internauci przeglądali UbuCentrum.net w 2010 roku
Powyższy wykres kołowy nie wymaga wielu słów komentarza. Wciąż niezachwiana wydaje się pozycja Firefoksa, którego nowa wersja z poprawioną wydajnością może utrudnić ekspansję Google Chrome.

Podziękowania

Dziękuję serdecznie każdemu, kto w tym roku był z UbuCentrum.net prawie każdego dnia. Wszystkim, którzy zostawiali swoje przemyślenia w komentarzach i wysyłali na news@ubcuentrum.net interesujące informacje. Wszyscy w połączeniu z moją wciąż niedoskonałą pracą sprawiliście, że w polskiej sieci jest miejsce, gdzie można odnaleźć ciekawe i użyteczne materiały dla użytkowników Linuksa.

Kolejny rok to wiele konkursów (najbliższy już za kilkanaście dni), a także oczywiście codzienne porcje wyselekcjonowanych porad dotyczących Linuksa i moich skromnych przemyśleń.

Szczęśliwego roku 2011!

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety