poniedziałek, 6 grudnia 2010

Nexus S, czyli "Czyste Google" z Androidem 2.3

Autor: Adrian Nowak, 20:21, poniedziałek, 6 grudnia 2010


Następce Nexusa One wyprodukował Samsung
Google rozpoczyna zimowe premiery zaczynając od swojego telefonu Nexus S, który jest następcą jednego z najmocniejszych (ale i nie taniego) smartfona - Nexusa One. Bardzo możliwe że na jutrzejszej konferencji giganta z Mountain View udostępnione zostanie urządzenie z Chrome OS.

Oczy technologicznego świata będą w najbliższych dniach zwrócone na nowy smartfon Google, więc i my sprawdźmy, co ciekawego umieścił w nim wyszukiwarkowy gigant.

Nexus S w pełnej krasie
Przede wszystkim nowa wersja bazującego na Linuksie Androida 2.3 przedstawia się bardzo obiecująco. Całość nie została jeszcze opublikowana, więc na razie wiemy jedynie tyle ile wypatrzymy na screenach. Widać niestety niewiele, jednak przemeblowanie w ikonkach i nowe widgety to bardzo przyjemne zmiany.

Znacznie więcej wiemy o technicznym aspekcie urządzenia. Po 4-calowym ekranie WVGA (480x800) wykonanym w technologii AMOLED możemy się spodziewać bardzo wiele, szczególnie, że ze względu na jego popularność jeszcze niedawno fabryki nie nadążały z produkcją tego typu wyświetlaczy.

Równie istotnym elementem smartfona jest bateria, która w tym przypadku ma pojemność aż 1500 mAh. Dla porównania w sporo starszym HTC Magic mam i tak już sporą, która gromadzi 1340 miliamperogodzin. Niestety na ten istotny element zwraca uwagę niewielki odsetek ludzi, a później pojawiają się problemy jak w przypadku HTC EVO, który po pełnym naładowaniu działał niecałą dobę. Telefon według informacji producenta ma w stanie spoczynku wytrzymywać prawie 18 dni w sieci 3G i aż 30 działając w sieci 2G - ciekawe jak te dane będą wyglądały po skonfrontowaniu z rzeczywistością.

Ciekawostką jest natomiast wbudowany chip Near Field Communication (NFC), który używany jest do wykonywania płatności bezstykowych. Producentom telefonów marzy się zastąpienie pieniędzy przez ich elektroniczne odpowiedniki, jednak w Polsce prawdopodobnie jeszcze długo nie zapłacimy w sklepie wykorzystując smartfona.

Urządzenie ważące 129 gramów wyposażone jest dodatkowo w procesor Cortex A8 taktowany z częstotliwoscią 1 GHz oraz 16 GB wbudowanej pamięci flash. Nie mogło zabraknąć także złącza mini jack (3,5 mm) i aparatu, tym razem 5-megapikselowego potwora, który zarejestruje wideo w rozdzielczości 720 x 480px.

Bardzo cieszy mnie fakt, że Google z dużym powodzeniem wprowadza Linuksa na telefony, choć niezbyt się korzeniami swojego systemu chwali. Urządzenie pewnie będzie dostępne jeszcze przed świętami, jednak jego cena z pewnością odstraszy wielu chętnych. Sam też na razie nie planuje wymiany telefonu i mam nadzieję, że wkrótce będę mógł w nim wykonać upgrade Androida do wersji 2.3.więcej informacji: google.com/nexus/
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety