wtorek, 14 grudnia 2010

Oxygen GTK - aplikacje GNOME jak KDE

Autor: Adrian Nowak, 15:51, wtorek, 14 grudnia 2010


Gimp uruchomiony w KDE
Integracja programów napisanych przy z użyciem różnych bibliotek interfejsu w dystrybucjach Linuksowych jest częstym tematem dyskusji. Użytkownicy są bardzo wybredni w tej kwestii i lubią, gdy wszystkie aplikacje prezentują podobny styl i układ elementów okna.

Sprzyja to przejrzystości pulpitu i jego estetyce. W przeciwieństwie do Windowsa, gdzie praktycznie każda aplikacja prezentuje inny wygląd, środowiska linuksowe dostarczają style, które integrują prezencję aplikacji.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekata AN.

Problem pojawia się jednak w przypadku mieszania aplikacji GNOME i KDE. Ten drugi dostarcza dla aplikacji własny styl i Oxygen jest on trudny do integracji w środowisku GNOME. Z drugiej strony aplikacje napisane przy użyciu GTK, choć łatwo jest podrobić aby wyglądały jak natywne aplikacje KDE przy pomocy QtCurve i tak odbiegały wieloma elementami od wyglądu środowiska. Twórcy Oxygena postanowili temu zaradzić prezentując port tego stylu do GTK.

Prezentacja Oxygen GTK
Po krótkich testach stwierdziłem, że Oxygen Gtk prezentuje się o wiele lepiej niż QtCurve. Integrację posunięto tu o wiele dalej, a deweloperzy obiecują, że z każdym nowym wydaniem będą dodawane nowe elementy jeszcze bardziej symulujące ten styl. Przykładem może być ścieżka dialogowa otwarcia pliku, lub możliwość przeciągania okien chwytając za pusty obszar okna, wprowadzona w Oxygenie w KDE SC 4.5.

Oxygen Gtk będzie się ukazywał w nowej wersji podobnie jak KDE SC w półrocznych odstępach. Już teraz można zainstalować jego wersję 1.0.0. Niestety w obecnej chwili można to zrobić wyłącznie kompilując z paczki ze źródłami lub z repozytorium Git. Nie jest to zresztą zbyt skomplikowane i każdy kto czytał mój tekst dotyczący analogicznej instalacji Amaroka na pewno sobie poradzi.

Na początku ściągamy archiwum ze źródłami ze serwera i rozpakowujemy go. Otwieramy Konsolę i instalujemy potrzebne zależności:

sudo apt-get install build-essential cmake kdebase-workspace-dev libx11-dev libgtk2.0-dev
Przechodzimy do rozpakowanego katalogu:

cd ~/ścieżka/do/katalogu/oxygen-gtk-1.0.0
... i wykonujemy polecenia:

mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`pkg-config --variable=prefix gtk+-2.0` ../

(użytkownicy 64bitowych systemów powinni także użyć flagi: -DLIB_SUFFIX=64 )

make
sudo make install

Po zakończeniu działań dodatkowy styl znajdziemy w Ustawieniach systemowych - Wygląd programów.

W tej chwili styl przeznaczony jest tylko dla GTK 2.0. Wsparcie dla GTK 3 ma się pojawić po jego opublikowaniu.

więcej informacji: kde-look.org, hugo-kde.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety