piątek, 3 grudnia 2010

Pierwsza Alpha Ubuntu 11.04 z Unity wciąż w powijakach

Autor: Adrian Nowak, 00:08, piątek, 3 grudnia 2010


Unity choć wygląda bardzo dobrze, wciąż nie jest najwygodniejsze
Bez szczególnego zaskoczenia, za to z nowym pulpitem, pojawiła się pierwsza wersja Alpha Ubuntu 11.04. Unity, które początkowo miało ułatwić korzystanie z systemu na małych ekranach netbooków wdarło się także do desktopowego wydania.

Czy to dobrze? Na razie, mówiąc ogólnie, całość nie jest najwygodniejsza. Nowatorskie podejście do pulpitu ma swoje koszty, a tym razem uderza bardzo boleśnie, w drugą naturę człowieka - przyzwyczajenia.

Eksperymentalnie postanowiłem ostatnio spędzić kilka dni z nowym środowiskiem Unity. Pomimo, że system wykrył niezbyt wyszukane sterowniki do karty graficznej Intela, całość i tak obciążała procesor widocznie bardziej niż w przypadku Paneli GNOME. Nie jest to szczególna wada, bo przy tym system działał bardzo płynnie, jednak dźwięk wiatraczka, gdy wyświetlany jest tylko pulpit budzi niepokój.

Chyba najbardziej irytującym elementem Unity jest ewidentnie wybrakowany, jedyny panel. Magia pakowania wszystkiego w aplety nieszczególnie do mnie przemawia, ale jestem w stanie ją znieść, póki ktoś nie usuwa całkowicie systemowego traya. Tak się składa, że sporo aplikacji, a szczególnie komunikatorów, korzysta z tego elementu. Po kliknięciu krzyżyka na oknie Pidgina w Unity, program ulatnia się do przestrzeni, której futurystyczny pulpit Canonical się pozbył.

Obok minusów, które w sporej części wynikają z przyzwyczajeń, Unity trzeba także pochwalić. Ikony z lewej strony są bardzo czytelne, a przełączanie się między programami również odbywa się dość naturalnie. Idea doków od których nota bene Unity chce się nieco odseparować była już znana i eksploatowana bardzo mocno chociażby w Mac OS. Trzeba też wspomnieć o dodatkowej przestrzeni na ekranie i minimalizmie, który niestety okupiony jest pewnym okrojeniem o którym pisałem wcześniej.

Chętni do testów mogą znaleźć Ubuntu 11.04 Alpha na stronach projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety