Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 23 grudnia 2010

Przydatne i ciekawe polecenia konsolowe

Autor: , 19:36, czwartek, 23 grudnia 2010


Fot: Joshua Davis
Podobno w Linuksie nie da się uciec od czarnego ekranu znienawidzonego przez początkujących użytkowników. Nie jest to oczywiście prawda, ale tak naprawdę konsola to jedna z najlepszych cech Linuksa.

Dziś przyjrzymy się kilku ciekawym poleceniom, które mogą się przydać często w nieoczekiwanej sytuacji. Czasem zamiast instalować całe tony oprogramowania, wystarczy wydać jedną komendę.

Zrzuty ekranu... z konsoli

Do wykonywania zrzutów ekranu wcale nie trzeba Gimpa, ani innych zaawansowanych programów. Wystarczy konsolowe narzędzie, którego składnia wygląda następująco:

import nazwa-pliku.png
Po wydaniu polecenia, zaznaczamy interesujący nas fragment pulpitu, po czym znajdzie się on magicznie w pliku o podanej przez nas wcześniej nazwie.

Montowanie obrazów ISO

Pobieranie obrazów płyt wciąż nie wyszło z mody. Aby szybko podejrzeć ich zawartość nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Wystarczy najpierw zrobić folder w którym zamontujemy plik:

sudo mkdir /mnt/obraz_iso/
A następnie go zamontować:

sudo mount -o loop obraz_iso.iso /mnt/obraz_iso/
Nic więcej nie trzeba. Wystarczy już przejść do utworzonego na początku katalogu, gdzie powinny się znajdować pliki z obrazu ISO.

Liczenie liczby znaków, słów i linii w pliku

Czasem wyłącznie z ciekawości, a czasem by sprawdzić jak wiele zajmuje nasz kod. Sprawdzanie długości pliku jest bardzo proste. Wystarczy użyć nieco niezręcznie nazwanego nazwanego narzędzia wc:

wc -c plik-tekstowy.txt
Powyższy parametr c oznacza, że program zlicza liczbę znaków. Zamiast tego możemy też policzyć linie (-l), bądź słowa (-w).

Zmiana wielkości obrazka

Grafika i tryb tekstowy nie są zbyt spokrewnione, jednak wiele prostych narzędzi graficznych to tylko nakładki na konsolowe programy. Wykorzystując polecenie convert szybko zmienimy rozmiar, czy format pliku.

convert -sample 30%x30% obraz-wejciowy.png obraz-wyjsciowy.png
Powyższe polecenie zmniejsza wymiary obrazka o 30%. Zmiana samego formatu jest jeszcze prostsza. Wystarczy tylko nazwa polecenia, po czym adres pliku wejściowego i wyjściowego, oczywiście ten drugi z nowym rozszerzeniem.

Konwersja pliku z mkv do avi

Mencoder to bardzo rozbudowane narzędzie o którego oparto dziesiątki nakładek. Wprawni użytkownicy, którym zależy na dokładnym dopasowaniu ustawień wyjściowego pliku, powinni zainteresować się konsolowymi parametrami dla polecenia mencoder.

mencoder wejsciowy-plik.mkv -ffourcc xvid -ovc lavc -lavcopts vcodec=xvid:vhq:vbitrate=1800 -oac mp3lame -lameopts vbr=5 -o wyjsciowy-plik.avi
Powyższe polecenie konwertuje wideo z mkv do avi stosując niewyszukane parametry.

Wyłączamy głośniczek systemowy

Wbudowany w komputer brzęczyk, bo nazywanie go głośnikiem to za wiele, potrafi zirytować. Z budzeniem domowników też sobie zresztą radzi. Można go wyłączyć tymczasowo jednym poleceniem:

modprobe -r pcspkr
Bądź jeśli chcemy wyłączyć go na stałe, odrywamy go od płyty głównej, albo na końcu pliku /etc/modprobe.d/blacklist dodajemy linijkę:

blacklist pcspkr
Konwersja plików BIN/NRG/MDF do ISO

Ile firm, tyle standardów. Na szczęście proste narzędzie iat się z nimi rozprawi. Jego składnia jest nadzwyczaj banalna:

iat plik-wejsciowy.nrg plik-wyjsciowy.iso
To oczywiście tylko niewielki ułamek ciekawych poleceń. Jak jednak wiadomo, wszystko jest trucizną w dużych ilościach, więc na razie tyle wystarczy. Jeśli macie swoje ulubione polecenia z których często korzystacie, dajcie znać w komentarzach.

PS: sudo i apt-get można pominąć ;)

za: tuxarena.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety