Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 29 grudnia 2010

Szybkie uruchamianie maszyn wirtualnych z apletu powiadamiania (Indicator-Virtualbox)

Autor: , 09:00, środa, 29 grudnia 2010


Wygodny dostęp do wirtualnych maszyn
Wirtualizacja na desktopowych maszynach z Linuksem przydaje się nie tylko do uruchamiania z pełną zgodnością windowsowych narzędzi, ale także testowania niemałej liczby ciekawych dystrybucji.

Jeśli chcemy mieć do nich szybki dostęp, warto skorzystać z narzędzia działającego w ramach apletu powiadamiania, którego działanie widzicie obok.

Filozofia narzędzia jest tutaj bardzo prosta i sprowadza się do wyświetlania aktywatorów do obecnych w systemie maszyn wirtualnych z VitrualBoksa. Jedno kliknięcie - i jest przed naszymi oczami.

Instalacja sprowadza się do wykonania kolejno poleceń:

sudo add-apt-repository ppa:michael-astrapi/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-virtualbox

Następnie wywołujemy program wybierając skrót klawiszowy Alt+F2, po czym wpisujemy indicator-virtualbox.

Przy okazji wirtualizacji, dziwie się trochę, że jest tak rzadko wykorzystywana przez projektantów systemów operacyjnych. Kilka miesięcy temu miałem okazję rozmawiać z twórcami systemu Qubes OS, który uchodzi za niezwykle bezpieczny. Tam tak zwana "lekka wirtualizacja" to chleb powszedni i w dużym uproszczeniu każda grupa programów dla bezpieczeństwa działa własnie we własnej maszynie.

Choć takie rozwiązanie z pewnością nie jest dla każdego, zastosowanie takiego izolatora chociażby dla samej przeglądarki wydaje się ciekawym pomysłem. Z drugiej strony daje się teraz nieco zauważyć trend odchodzenia od ścisłego trzymania się standardów bezpieczeństwa. To wszystko na rzecz wygody, więc dotyczy wyłącznie desktopowych dystrybucji, gdzie kolejne zabezpieczenie nie jest widoczne dla typowego użytkownika - w przeciwieństwie do nowego stylu w GNOME czy KDE.

za: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety