czwartek, 13 stycznia 2011

Android jest niebezpieczny, bo jest open source? Nieprawda!

Autor: Adrian Nowak, 17:18, czwartek, 13 stycznia 2011


Maskotka Androida. Fot: Laihiu
Steve Chang, obecny prezes największej na świecie firmy Trend Micro tworzącej oprogramowanie antywirusowe dla korporacji, niezbyt fortunnie wypowiedział się na temat bezpieczeństwa Androida. Stwierdził, że system Google jest znacznie mniej bezpieczny w porównaniu do produktu Apple, gdyż jest produktem open source.

Jak stwierdził, "oznacza to, że haker może dzięki temu zrozumieć dogłębnie budowę systemu oraz ma dostęp do kodu źródłowego". Tego typu teorie nie są nowe, jednak doświadczalnie obalono je wielokrotnie. Linux, Apache, Firefox czy Chrome są powszechnie uznawane za znacznie bardziej bezpieczne niż swoje zamknięte odpowiedniki (Windows, IIS, Internet Explorer).

Wiąże się to z ilością osób, które przeglądają kod danego oprogramowania. Samo jądro Linux, które wykorzystywane jest w Androidzie, prawdopodobnie było rozwijane już przez dziesiątki tysięcy programistów z całego świata. Biorąc to pod uwagę wydaje się, że wprost przeciwnie - Android jest jednym z najlepszych mobilnych systemów operacyjnych jakie powstały.

Kolejne istotne wypaczenie, którego dopuścił się Chang w wywiadzie dotyczyło "piaskownicy", która ma sprawiać, że iOS jest znacznie bezpieczniejszy od Androida. Mobilny system operacyjny Google jednak również posiada taką funkcję.

Prezes Trend Micro miał jednak rację co do tego, że wraz z rosnącą popularnością smartfonów trzeba równocześnie zwiększać koncentrację na bezpieczeństwie tych urządzeń. Jest to wyzwanie nie tylko dla firm, ale także użytkowników, którzy niebawem dzięki swoim telefonom będą mogli zarządzać danymi w chmurze, ale także dokonywać płatności bezstykowych.

źródło: businessweek.com, za: downloadsquad.switched.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety