wtorek, 25 stycznia 2011

Ciekawostki: Satelita sterowany Androidem jeszcze w tym roku wyruszy w kosmos

Autor: Adrian Nowak, 12:04, wtorek, 25 stycznia 2011


Niewielki satelita sterowany smartfonem. Fot: Wired
Urządzenia wysyłane w kosmos cechują się większą wytrzymałością i są bardziej odporne na wysokie temperatury, jednak już nie raz udowodniono że nowoczesne smartfony całkiem nieźle radzą sobie w nietypowych warunkach.

Tym razem firma Surrey Satellite Technology Limited (SSTL) zbudowała swojego małego satelitę o rozmiarach nie przekraczających 30 centymetrów, którego mózgiem ma być smartfon z Androidem. Telefon będzie nie tylko sterował całością, ale też odpowiadał za komunikację i przesyłanie zdjęć z wyprawy na Ziemię.

Satelita z bliska. Fot: Wired


Głównym celem eksperymentu jest sprawdzenie, czy relatywnie tani smartfon jest w stanie zastąpić bardzo drogie urządzenia, które były do tej pory wykorzystywane do sterowania satelitami. Aby nie pokładać jednak całych nadziei w Androidzie, w tle działał będzie jeszcze jeden komputerek pokładowy, który monitorował będzie pracę samego smartfona.

Jeśli wstępne testy przebiegną bez problemów, satelita zostanie wysłany na okołoziemską orbitę jeszcze w tym roku. Pozostaje zatem tylko czekać na efekty eksperymentu.

źródło: wired.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety