wtorek, 25 stycznia 2011

Finalne LibreOffice 3.3 już dostępne

Autor: Adrian Nowak, 14:29, wtorek, 25 stycznia 2011


Logo bratniego dla OpenOffice projektu 
Po czterech miesiącach prac wreszcie pojawiła się finalna wersja pakietu LibreOffice 3.3. Podczas tworzenia nowej wersji pakietu zespół deweloperów rozrósł się do liczby ponad stu osób, co jest niemałą ilością porównując to do innych popularnych projektów.

Przypomnę, że LibreOffice powstało na fali frustracji, kiedy we wrześniu 2010 roku Oracle zaprezentowało swoje niezbyt rozbudowane plany dalszego rozwoju pakietu biurowego OpenOffice. Na szczęście otwartoźródłowy model tworzenia zestawu pozwolił na zbudowanie niezależnej od dużych korporacji wersji (choć aktywnie przez nie wspieranej), do której chętnie przyłączali się kolejni deweloperzy.

20 stycznia LibreOffice po raz pierwszy pojawiło się także w wydaniach Ubuntu 11.04 Daily Build i zgodnie z zapowiedziami ma tam pozostać na dłużej. Caolan McNamara z RedHata, jeden z liderów społeczności programistów wspomina, że deweloperzy są bardzo podekscytowani wydaniem pierwszej wersji stabilnej LibreOffice i z niecierpliwością czekają na odzew ze strony użytkowników.

McNamara zaznacza także, że w przyszłości LibreOffice będzie wydawane zgodnie z przewidywalnym i przejrzystym planem wydawniczym. Kolejna wersje 3.3.1 i 3.3.2 mają się pojawić w lutym i marcu, natomiast 3.4.0 dopiero w maju. Szczegóły na temat tych nowości znajdują się na stronach wiki projektu.

Do najistotniejszych nowości z wydania 3.3 można zaliczyć między innymi zaktualizowany instalator dla Windowsa, który od razu obsługuje wszystkie dostępne języki. Dzięki takiej procedurze udało się ograniczyć miejsce na serwerach z 70 do 11 gigabajtów. Wiele dzieje się również w kodzie programu, który jest obecnie czyszczony i przygotowywany do wprowadzania kolejnych nowości.

Ze strony użytkowników, z pewnością niektórzy docenią możliwość importu grafik SVG pozwalających na skalowanie bez utraty jakości, poprawę narzędzi nawigacyjnych w programie Writer, lepsze zarządzanie komórkami i arkuszami w Calc, oraz import dokumentów z Microsoft Works i Lotus Word Pro. Drobne zmiany znajdziemy także w rozszerzeniu pozwalającym na import plików PDF i w module odpowiedzialnym za raportowanie błędów.

Pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu, natomiast paczki z wydaniem można pobrać ze strony libreoffice.org/download.

więcej informacji: blog.documentfoundation.orgh-online.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety