Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Firefox 4 i problemy z akceleracją sprzętową w Linuksie

Autor: , 18:06, poniedziałek, 17 stycznia 2011


Sprzętowe wsparcie utrudnione w Linuksie. Fot: Edmund Tse
Początkowo mogliśmy się cieszyć z zapowiedzi, że Firefox będzie wspierał akcelerację sprzętową na każdej popularnej platformie.

Jak się teraz okazuje, tego typu usprawnienia będą w Linuksie bardzo ograniczone, a w niektórych przypadkach całkowicie niedostępne. Przy okazji premiery dziewiątej wersji beta, temat ten mocniej naświetlono.

Wieloletni programista Mozilli Boris Zbarsky, donosi o kłopotach związanych z zawieszaniem się serwera X-ów, a co za tym idzie poprawnym rysowaniem tak generowanej grafiki. Benoit Jacob z kolei zauważa, że aby akceleracja z wykorzystaniem OpenGL w Linuksie mogła działać, spełniony musi być szereg warunków.

Przede wszystkim użytkownik musi mieć zainstalowaną odpowiednią wersję wspomnianego wcześniej X Servera, a do tego określone sterowniki. Jak się okazuje, całość szczególnie trudno skompletować, a obecnie najlepszymi driverami do tego typu operacji są sterowniki własnościowe Nvidii oraz nouveau.

Użytkownicy Windowsa również nie mogą być jednak w pełni zadowoleni. Ze względu na dalekie od ideału sterowniki obsługa WebGL jest wykonywana przy użyciu Direct3D. Takie działanie znacznie obniża wydajność, jednak nie powoduje utraty stabilności jak w przypadku Firefoksa pod Linuksem.

Mimo wszystko, nowy Firefox nawet bez akceleracji sprzętowej działa znacznie lepiej niż jego poprzednie wersje w Pingwinku. Choć Chrome dość wysoko postawiło poprzeczkę jeśli chodzi o "lekkość" przeglądarki, deweloperzy Firefoksa bynajmniej nie zamierzają się poddawać.

Według Ranking.pl, Firefox jest najpopularniejszą przeglądarką w Polsce z udziałami na poziomie 48,89%. Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Internet Explorer (27,59%), Chrome (11,50%) i Opera (9,98%).

źródło: hacks.mozilla.org, za: dobreprogramy.pl
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety