czwartek, 27 stycznia 2011

Gry z następcy Sony PSP także dla Androida

Autor: Adrian Nowak, 19:07, czwartek, 27 stycznia 2011


Nowa wersja PSP nazwana roboczo NGP (Next Generation Portable). Fot: Sony.
Sony zaprezentowało w Tokio długo wyczekiwanego następcę konsoli PSP. Urządzenie tymczasowo nazwano NGP (skr. Next Generation Portable) ma posiadać 5-calowy ekran wielodotykowy OLED o rozdzielczości 960×544 pikseli. Co ciekawe, na tylnej ściance miniaturowej konsoli będzie można znaleźć gładzik, który ma umożliwić sterowanie grą bez przesłaniania ekranu.

Emulator nowej konsoli
Jeśli chodzi o sprzęt, poza standardowymi klawiszami w NGP znajdziemy także miniaturowy dżojstik, żyroskop i czujnik przyśpieszenia. Urządzenie może się też komunikować z otoczeniem wykorzystując moduł Bluetooth, interfejs WLAN (IEEE 802.11n), a także kład obsługujący sieci 3G. Jakby tego było mało, NGP oferuje także kompas i odbiornik GPS. Dwie kamerki umożliwią wykorzystywanie w grach tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), co w przypadku przenośnej konsoli może dać bardzo ciekawe efekty.

Strona sprzętowa NGP jest naprawdę imponująca, a sercem urządzenia ma być czterordzeniowy procesor Cortex A9 ARM działający z układem SGX543MP4. Gdyby tego było mało, GPU również jest wyposażony w cztery rdzenie i przy częstotliwości taktowania 200 MHz ma przetwarzać 133 miliony wielokątów na sekundę (obecne PSP dla porównania przetwarza w tym czasie 33 miliony).

Jedną z najciekawszych informacji dla użytkowników jest fakt, że aplikacje będą przechowywane na kartach pamięci flash, natomiast dzięki platformie PlayStation Suite programiści będą mogli tworzyć gry przeznaczone dla całej gamy urządzeń przenośnych, także tabletów i smartfonów działających pod kontrolą Androida 2.3 lub nowszego. Ze względu na braki sprzętowe (brak odpowiednich klawiszy), na tego typu urządzeniach przyciski mają być wyświetlane na dotykowym ekranie.

Na moim prahistorycznym już "Magicu" nie mam co liczyć na zbyt wiele nowych gier 3D, a o czterech rdzeniach może pomarzyć nawet mój laptop. Ewidentnie widać jednak, że urządzenia przenośne już wkrótce nie będą ustępowały desktopom jeśli chodzi o wydajność.

źródła: heise-online.plreadwriteweb.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety