piątek, 21 stycznia 2011

Instalacja Adobe Photoshop CS4 w Ubuntu (przez Wine)

Autor: Adrian Nowak, 11:24, piątek, 21 stycznia 2011


Adobe Photoshop uruchomiony w Ubuntu
Pomimo kilku inicjatyw ze strony linuksowej społeczności, na razie nie ma co liczyć na to, że Adobe zdecyduje się wydać zestaw Creative Suite w wersji natywnej dla Linuksa.

Nie musimy jednak czekać z założonymi rękami, już teraz Photoshop działa całkiem nieźle na Pingwinku wykorzystując Wine. Dodatkowa warstwa wirtualizacji w postaci Wine zawsze jest jednak pewnym obciążeniem.

W przypadku profesjonalnych stacji roboczych raczej nie można sobie pozwolić na takie ograniczenia, jednak w przypadku domowych użytkowników, nie powinien to być większy problem. Inna kwestia, ilu domowych użytkowników stać na ten wcale nie najtańszy program - zawsze pozostaje jednak wersja demonstracyjna.

Wprawni użytkownicy Wine wiedzą, że wersja narzędzia jest tutaj niezwykle istotna. Warto się więc zatroszczyć, by było to najnowsze wydanie, które choć nie zawsze określane jako "stabilne", zwykle spełnia swoją rolę:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine1.3

W konfiguracji programów uruchamianych z wykorzystaniem Wine mogą pomóc także zewnętrzne narzędzia. Jednym z nich jest znany PlayOnLinux, którego można wgrać wykonując odpowiednio:

- dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat:

wget -q "http://deb.playonlinux.com/public.gpg" -O - | sudo apt-key add -
sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_maverick.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux

- dla Ubuntu 10.04 Lucid Lynx:
wget -q "http://deb.playonlinux.com/public.gpg" -O - | sudo apt-key add -
sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_lucid.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux

Następnie w PlayOnLinux wyszukujemy "Adobe Photoshop 4", po czym wybieramy go z listy i wskazujemy plik instalatora programu graficznego.

Podczas instalacji programu PlayOnLinux już sam zatroszczy się o pobranie wszystkich niezbędnych bibliotek, a na końcu będziemy mogli utworzyć skrót do uruchamiania Photoshopa.

Jak wspomniałem na początku, sama wydajność nie jest rewelacyjna. Narzędzie Adobe nie przypadkiem jest tak popularne. To prawdziwy kombajn do edycji grafiki, więc jego udźwignięcie podczas modyfikowania większych wielowarstwowych plików może mocno obciążyć maszynę. Najważniejsze jednak, że uruchamianie Photoshopa w Linuksie nie jest abstrakcją, a faktem, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

źródło: webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety