czwartek, 27 stycznia 2011

Instalacja nowego KDE 4.6 w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 10:30, czwartek, 27 stycznia 2011


Spolszczony pulpit nowego KDE 4.6
Zgodnie z planem wydawniczym ukazała się najnowsza wersja środowiska graficznego KDE SC oznaczona numerem 4.6. Tym razem deweloperzy nie zdecydowali się na rewolucyjne zmiany, skupiając się na dobrze znanych narzędziach, a w szczególności ich stabilności.

Tekst przygotował GregKoval. Korekta AN.

KDE SC 4.6 poprawia funkcjonowanie Działań Plasmy (Activities), które w przyszłości prawdopodobnie wyprą wirtualne pulpity. Activities umożliwiają stworzenie wirtualnych miejsc pracy z niezależnymi funkcjami pulpitu, dzięki czemu użytkownik może nie tylko dostosować różne pulpity do innych zadań, lecz także na prowadzić niezależne sesje w tych samych samych programach i tych samych plikach.

Środowisko działa lepiej i stabilniej od poprzedniego wydania. Dużą zasługą takiego stanu rzeczy jest optymalizacja KWin. Co prawda autor poprawek twierdzi, że były one drobne, jednak poprawa działania środowiska jest widoczna gołym okiem. Poprawie uległa także jakość animacji elementów Plasmy. Nowością w systemie jest również uniezależnienie się UPower, UDev oraz UDisks od przestarzałego HAL. Zmianie uległ także Menedżer Zarządzania Energią, który przeszedł kompletną przebudowę i pozwala teraz na dodawanie modułów ustawień.

KDE 4.6
Duże zmiany przeszły też niektóre programy. Menedżer plików Dolphin zyskał świetny moduł wyszukiwania, plugin GIT i możliwość łatwiejszego tworzenia Servis Menu. Marble Global stanowi coraz większą konkurencję dla projektów Google. Wśród licznych zmian należy wymienić możliwość wyznaczania tras, która jest bardzo pomocna zwłaszcza w mobilnej wersji aplikacji.

Także KStars zyskało możliwość wsparcia OpenGL podczas wyświetlania mapy nieba.

Warto też wspomnieć, że wraz z tym wydaniem rozpoczęto intensywnie wykorzystywać język skryptowy QML, który pozwoli w przyszłości na tworzenie aplikacji dla systemów mobilnych nieustępujących w funkcjonalności swoim desktopowym odpowiednikom.

Jeśli chodzi o wygląd środowiska to tu wielkich zmian nie dostrzeżemy. Zespół Nunio Pinheiro bardzo napracował się nad poprawą stylu Oxygena. Poprawie uległy ikony mimetype, stworzono także styl GTK integrujący aplikacje napisane za pomocą tego frameworka z wyglądem środowiska. Zmiany znajdziemy także w stylu Plasmy - Air.

W tej chwili KDE SC 4.6 można zainstalować w Ubuntu i Kubuntu 10.10 korzystając z repozytorium Backportów:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

W Kubuntu 11.04 Alfa1, KDE SC 4.6 dostępne jest w trybie standardowej aktualizacji.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety