Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 29 stycznia 2011

Linus Torvalds pozytywnie o Ubuntu i Androidzie

Autor: , 16:03, sobota, 29 stycznia 2011


Linus Torvalds i Benjamin Humphrey na LCA 2011
Wiele lat po stworzeniu pierwszej wersji Linuksa, Linus Torvalds nie przestaje mieć ogromnego wpływu na rozwój projektu. Tym razem opowiada w wywiadzie między innymi o Ubuntu i dystrybucjach przeznaczonych dla urządzeń przenośnych.

Zaprzyjaźniony serwis OMG Ubuntu zadał kilka pytań legendarnemu hakerowi, który przyznał, że nie korzysta obecnie z Ubuntu.

Próbowałem kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat, głównie dlatego, że Ubuntu świetnie udało się uczynić Debiana wygodniejszym w użytkowaniu. Zawsze czułem, że Debian był dla mnie niepotrzebnym ćwiczeniem, gdyż dla mnie głównym celem dystrybucji powinno być czynienie wszystkiego prostym. Prostym do instalacji, ładnie wyglądającym, przyjaznym - i Ubuntu uczyniło to z Debianem.

Zawsze miałem kilka problemów z Ubuntu. Nie jest to zbyt przyjazna dystrybucja dla osób rozwijających jądro Linuksa i zwyczajnie skończyłem poddając się. To właściwie dobrze, bo widocznie dystrybucja ta nie jest przygotowywana dla ludzi takich jak ja.

Myślę, że Ubuntu zrobiło naprawdę dobrą robotę czyniąc Linuksa dostępnym dla szerszej i bardziej zróżnicowanej publiki. Tej która pochodzi z tła Windowsa i Apple.

Torvalds jest też pozytywnie zaskoczony dużą popularnością Linuksa na wielu różnych rodzajach urządzeń. Zapytany o to co czuje wiedząc, że setki tysięcy ludzi każdego dnia korzystają ze smartfonów z Androidem odpowiada:

Nie tylko z Androidem. Naprawdę sporą frajdę sprawia mi odkrywanie na jak różnych urządzeniach ludzie wykorzystują Linuksa, który przecież na początku nie był zupełnie do tego projektowany. Ludzie używają go w obszarach wbudowanych, z telefonami jak w przypadku Androida, ale znajdują się nawet tacy wariaci, którzy mają go w drukarkach, czy telewizorach.

Oczywiście jestem bardzo zadowolony z Androida. Używam Androida i właściwie uczynił smartfony bardzo użytecznymi.

W rzeczywistości, długo przed tym jak telefony stały się bardziej użyteczne, było wiele nieudanych prób wykorzystania w nich Linuksa i to też było ciekawie obserwować. To bardzo pouczające doświadczenie.

Nieoficjalnie mówi się też, że Linus pozdrowił polskich użytkowników Linuksa, jednakże nie ma co do tego pewności. ;)

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety