wtorek, 18 stycznia 2011

Mark Shuttleworth: Qt domyślnie w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 15:07, wtorek, 18 stycznia 2011


Mark Shuttleworth. Fot: ghyomm
Po ostatniej prezentacji Unity 2D przeznaczonego dla maszyn niewspierających akceleracji grafiki 3D było praktycznie jasne, że biblioteki Qt znajdą się domyślnie w kolejnych wersjach Ubuntu.

Takie działanie otwiera z kolei drzwi dla całej gamy nowych aplikacji, które mogą wyprzeć dobrze znane z GNOME narzędzia oparte o GTK.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w składzie listy programów są wręcz nieuniknione. Pomysłodawca Ubuntu wskazuje nawet punkty jakimi należy się kierować podczas oceny, czy dane narzędzie nadaje się do domyślnej instalacji. Główne pytania to:

  • Czy jest to oprogramowanie open source?
  • Czy jest najlepsze w swojej klasie?
  • Czy integruje się z ustawieniami systemowymi i preferencjami?
  • Czy integruje się z innymi aplikacjami?
  • Czy jest przyjazne dla ludzi, którzy nie mogą używać myszy bądź klawiatury?
  • Czy wizualnie integruje się z resztą systemu?
Mark Shuttleworth dość racjonalnie podsumowuje, że: 

(...) to wartość (narzędzi - red.) jest tym co jest istotne, a framework jest tylko środkiem do osiągnięcia tego celu. Powinniśmy oceniać aplikacje na podstawie jak dobrze spełnia wymagania, nie ograniczając przy tym technologicznych wyborów jakie może podjąć deweloper.

Na razie mimo wszystko nie można liczyć na zalew Ubuntu narzędziami znanymi z KDE. Jednym z warunków włączenia nowego programu do domyślnej instalacji jest bowiem współpraca z globalnym systemem konfiguracji dconf, co potrafi obecnie jedynie garstka programów przygotowywanych dla KDE.

Aby nie siać paniki, Mark Shuttleworth podkreślił, że nie zamierza rezygnować z GNOME. Faktem jest jednak, że powoli będziemy widzieli "coraz mniej pulpitu w pulpicie", gdyż bez paneli (gnome-panel) i wkrótce być może z wieloma narzędziami charakterystycznymi dla KDE, trudno będzie odnaleźć charakterystyczne cechy GNOME.

źródło: markshuttleworth.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety