wtorek, 4 stycznia 2011

Mint (chwilowo) popularniejszy od Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 14:18, wtorek, 4 stycznia 2011


Kolejne wersje Minta są coraz popularniejsze
Premiera nowej wersji Linux Mint "Debian" 201012 bardzo dobrze podziałała na popularność tej dystrybucji. Według serwisu Distrowatch, w krótkim terminie Mint wyprzedził pod względem popularności nawet Ubuntu.

Radykalne roszady w rankingu są rzeczą normalną po premierach kolejnych wydań dystrybucji, jednak nawet biorąc to pod uwagę, nowy Mint bardzo dobrze sobie radzi.

Najważniejsze pytanie jakie należałoby zadać, to w czym tkwi siła tej dystrybucji?

Najprostszą odpowiedzią wydaje się fakt, że jest to jedna z nielicznych prawdziwych alternatyw dla Ubuntu, dodatkowo w pełni z nim zgodna (tylko Mint oparty o Ubuntu). Jeśli więc ktoś niezbyt dobrze czuje się w klimatach Unity, może wybrać konkurencyjną produkcję.

Innym dobrym uzasadnieniem są aplikacje, które zespół Minta przygotowuje dla każdego swojego wydania. Najbardziej flagowym jest zaawansowane menu, ale także narzędzie do backupu ważnych danych w systemie. Czy to jednak są elementy, które stoją za popularnością Minta? Raczej nie.

Widoczne jest, że wielu użytkowników nie poszukuje wizualnych fajerwerków, za to chce mieć po prostu stabilne i szybkie środowisko pracy. Gdyby jednak Canonical w Ubuntu nie rozwijało nowych pomysłów na pulpit, mielibyśmy do czynienia ze sporą stagnacją . Tymczasem króluje różnorodność, co jest niezwykłą zaletą Linuksa.

[informację o Mincie przysłał siemien - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety