Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Nowe jądro Linux 2.6.37 z lepszą obsługą ext4

Autor: , 18:25, poniedziałek, 10 stycznia 2011


Niezbyt lubiany komunikat "kernel panic". Fot: waferboard
Nowa wersja kernela Linux przedstawia się bardzo obiecująco. Znajdziemy w niej między innymi usprawnienia dotyczące obsługi systemu plików ext4, lepsze zarządzanie monitorem maszyn wirtualnych Xen oraz nowe funkcje dla pamięci SSD.

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika Ubuntu, najważniejsze nowości dotyczą ext4. Według zapowiedzi ma on teraz dorównać wydajności XFS, który stosowany jest przede wszystkim na stacjach roboczych i niektórych serwerach. Wszystko za sprawą nowego mechanizmu Lazy Inode Table Initialization, który współpracuje ściślej z warstwą blokową (I/O).

Inną dobrą informacją jest sprawniejsze zarządzanie dyskami SSD. Mechanizm Batch Discard umożliwia teraz informowanie urządzenia o zwalnianych sektorach pamięci bez spadków wydajności. Mimo wszystko akurat te zmiany są tak niewielkie, że raczej trudno będzie je zaobserwować w skali jednego komputera dekstopowego. Pamiętajmy jednak, że Linux jest chętnie wykorzystywany także na serwerach.

Dystrybucje z nowym jądrem powinny też szybciej wchodzić i wychodzić ze stanu programowego uśpienia (software suspend). Udało się to osiągnąć dzięki mechanizmowi LZO kompresującemu obraz pamięci operacyjnej. Jak łatwo się domyślić, ogranicza to ilość danych wymienianych z dyskiem podczas zmiany trybu pracy systemu.

Warto też wspomnieć o nowych sterownikach. Nouveau współpracuje teraz na przykład z chipami NVAF oraz układami GeForce 320M. Nie jest to jednak pełne wsparcie i nadal brak chociażby obsługi wiatraczków, które przez to muszą działać z pełną mocą.

W driverach dla konkurencyjnego Radeona skupiono się przede wszystkim na poprawie wydajności. Nie powinno być już teraz problemów także z układami graficznymi Intela, które zostały wbudowane w świeże jeszcze procesory Sandy Bridge.

więcej informacji: git.kernel.org, za: heise-online.pl

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety