sobota, 8 stycznia 2011

Nowe powiadomienia w GNOME Shell

Autor: Adrian Nowak, 15:38, sobota, 8 stycznia 2011


Jedno z nowych typów powiadomień w GNOME Shell
Marina Zhurakhinskaya pracująca w Red Hat nad rozwojem GNOME Shell podzieliła się na swoim blogu informacjami dotyczącymi nowych powiadomień w pulpicie.

Sprawa nie jest tak banalna jak się wydaje, gdyż źle rozwiązany system powiadomień może irytować użytkowników, a co ważniejsze, przeszkadzać im w pracy. Jakiś czas temu z tym samym zagadnieniem walczyło Canoncial, a efekty tego możemy obserwować sami w postaci bibliotek libnotify.

Powiadomienia dla odtwarzacza Rhythmbox
Deweloperzy Red Hata zdecydowali się podzielić powiadomienia na dwie grupy. Stałe - za pomocą których użytkownicy będą mogli dodatkowo podejmować akcje w systemie, oraz znikające - dla mniej ważnych wyjątków.

Powiadomienia dla komunikatora Empathy
Powiadomienia stałe będą przeznaczone dla aplikacji takich jak komunikatory, czy odtwarzacze muzyki. Użytkownicy będą mogli dzięki temu wygodnie wybierać aktualnie odtwarzane utwory, czy rozmawiać ze znajomymi bez konieczności przełączania się między oknami.

O ile nawigację Banshee znajdziemy w domyślnym zestawie rozszerzeń Ubuntu, o tyle nieco brakuje podobnego rozwiązania do obsługi Empathy czy Pidgina. Canonical w odróżnieniu od deweloperów Red Hata za wszelką cenę unika jakiejkolwiek interakcji z powiadomieniami. Po prostu mają się wyświetlić i po kilku sekundach zniknąć.

GNOME Shell od początku idzie własną drogą niezbyt sugerując się jakimikolwiek innymi środowiskami. Choć wiadomo już, że pulpitu nie zobaczymy domyślnie w Ubuntu 11.04, warto się przyglądać temu projektowi, który oprócz swojej innowacyjności, pozwala także na bardzo szeroką modyfikację wyglądu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety