wtorek, 11 stycznia 2011

Premiera Elementary OS już w marcu - "to będzie coś wielkiego"

Autor: Adrian Nowak, 17:46, wtorek, 11 stycznia 2011


Strona projektu Elementary informuje o aplikacjach jakie znajdziemy w systemie
Twórcy Elementary OS ogłosili, że są gotowi do premiery swojego systemu o nazwie kodowej Jupiter. Aby dopracować szczegóły, całość zostanie udostępniona dopiero w marcu. Mimo wszystko, już teraz wiadomo jakich aplikacji możemy się spodziewać w nowej dystrybucji.

Zamiast dolnego paska, na wzór Mac OS zastosowano Docky. Ze względu na charakterystykę systemu w którą wpisuje się minimalizm i lekkość, główną przeglądarką będzie Midori, a przeglądanie plików ułatwi Nautilus-elementary. Do tego arkusz kalkulacyjny Gnumeric i kilka typowych dla GNOME narzędzi jak Empathy czy Totem.

Obok niemałej ekscytacji świetnym wyglądem Elementary widzę już jednak, że nie jest to system idealny dla mnie. Deweloperzy projektu chwalą się między innymi narzędziem Dexter, które ma ułatwić gromadzenie informacji o znajomych. Do tego kolejnym flagowym projektem jest minimalistyczny klient poczty. Obie aplikacje nie znajdą u mnie raczej zastosowania... i pewnie u większości użytkowników, którzy korzystają z webowych interfejsów np. Gmaila i innych usług Google (albo podobnych).

Lider projektu Daniel Fore znany w sieci jako Dan Rabbit tak mówi o przyszłości Elementary:

Jupiter to kulminacja wielu godzin i wierzcie lub nie *lat* pracy. To jest początek czegoś nowego i myślę, że w nadchodzących miesiącach i latach, nie tylko odciśniemy nasz znak na FLOSS, ale zmienimy je na zawsze.

Byłbym zadowolony jeśli chociaż 100 osób kupiłoby płyty z systemem. Tu nie chodzi o prawdziwe zarabianie (system będzie można pobrać za darmo), ale oczywiście zawsze mamy gdzieś w marzeniach wizję, że mamy wystarczające wsparcie finansowe, które pozwoliłoby zatrudnić ludzi przy pracy nad Elementary w pełnym wymiarze czasu.

Projekt Elementary można wesprzeć na stronie twórców.

źródła: elementary-project.com/news, omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety