środa, 26 stycznia 2011

Sieć botów na bazie Androida zbudowana przez specjalistów

Autor: Adrian Nowak, 13:04, środa, 26 stycznia 2011


Sieć telefonów zombie z Androidem jak najbardziej realna
Od strony technicznej, nowoczesne smartfony niewiele różnią się od komputerów. Jak już nie raz pokazało życie, wirusy i zagrożenia znane z typowych pecetów powoli będą przenosiły się także do naszych telefonów.

O ile wstęp nie jest dla wielu żadną nowością, o tyle wizja sieci botów złożonych ze smartfonów może być już naprawdę nieprzyjemna.

Jak donos "Technology Review", specjalistka od zabezpieczeń Georgia Weidman zamierza pokazać, iż urządzenia wykorzystujące mobilnego Linuksa również mogą się zamienić w tak zwane zombie. Ich działaniem można by sterować za pośrednictwem niepozornych SMS-ów. Więcej szczegółów na ten temat mamy poznać dopiero pod koniec stycznia, kiedy to Wiedman zaprezentuje referat na konferencji w Waszyngtonie.

Jak wspomina ekspertka od zabezpieczeń, najtrudniejszym etapem dla każdego złośliwego oprogramowania jest zainfekowanie urządzenia. Aby tego dokonać proponowane jest użycie rootkita. Dalej jest już z górki, a tak "spreparowane" urządzenie może na przykład wysyłać spamowe SMS-y, czy dokonywać ataków DoS (ang. Denial of Service).

Na razie problem stanowi rozprowadzanie złośliwego kodu, który bardzo trudno umieścić w Android Market bądź konkurencyjnych platformach, gdzie narzędzia są sprawdzane pod tym kątem.

źródło: technologyreview.comheise-online.pl
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety