Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Sklep z aplikacjami w openSUSE

Autor: , 13:47, poniedziałek, 31 stycznia 2011


Okno sklepu z aplikacjami w openSUSE.
Wiele osób ma o firmie Apple bardzo skrajne opinie. Z jednej strony dużo mówi się o innowacyjności jej produktów, z drugiej o tym, że tak naprawdę na rynku dostępnych jest wiele lepszych projektów, przy czym Apple wygrywa tylko marketingiem. Jeden z projektów tej firmy uważam mimo wszystko za rewolucyjny dla całego informatycznego świata. Chodzi oczywiście o AppStore.

Tekst przygotował GregKoval. Korekta AN.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że sprzedaż internetowa to przyszłość i niedługo praktycznie całkowicie wyprze sprzedaż pudełkową. Kupując w cyfrowym sklepie użytkownik jest pozbawiany obciążenia w postaci opłat za dystrybucję, pośredników i opakowanie, co znacznie wpływa na finalną cenę.

Dobrym przykładem jest tu platformia Steam, która w ten sposób przywróciła wiarę producentów w sprzedaż gier na PC. Sklepy internetowe wybiły także z ręki piratów prawie wszystkie argumenty, którymi posługiwali się zwolennicy tego typu "dystrybucji" próbujący usprawiedliwić swój proceder.

Teraz różne klony AppStore zaczynają wyrastać jak grzyby po deszczu i trafiły nawet do popularniejszych dystrybucji Linuksowych. I nie chodzi tu wyłącznie o sprzedaż płatnych aplikacji, ale także otwarte projekty, które dzięki takiemu modelowi dystrybucji zyskują na popularności.

Główne zarzuty skierowane przeciwko linuksowym aplikacjom to przede wszystkim trudność ich instalacji. Wiele dystrybucji próbowało sobie z tym problemem poradzić tworząc własne rozwiązania, które ułatwiały instalację poprzez paczkowanie źródeł lub/i wykorzystanie własnych klientów instalacji pakietów. Niestety doprowadziło to do drugiego i trzeciego zarzutu, czyli niekompatybilności bibliotek pomiędzy różnymi dystrybucjami. Ostatni problem dotyczył głównie autorów oprogramowania, którzy z różnych względów nie potrafili dostarczyć nowej wersji programu dla wszystkich zainteresowanych.

Z ideą zażegnania problemu instalacji oprogramowania linuksowego wyszli deweloperzy środowiska KDE SC, a pomysł zrodził się w głowie jednego z najbardziej zasłużonych deweloperów, Franka Karlitscheka. Tak powstał Bretzen, którego główne założenia przybliżyłem jakiś czas temu. Przez dłuższy okres nie było o nim wiele słychać, jednak niedawno pomysł odżył na nowo na konferencji openSUSE w Norynberdze odbywającej się 21-23 stycznia tego roku.

Zespół Franka zgromadził przedstawicieli wielu dystrybucji i przedstawił im założenia swojego projektu. Po pokazie stwierdzono zresztą, że to bardzo dobry pomysł. Projekt skupia teraz przedstawicieli wielu dystrybucji, którzy chcą w nim dodać własne pomysły wypracowane do tej pory na tym samym gruncie, jak na przykład debianowy Xapian, lub openSUSE Software Portal. Podstawą do dystrybucji programów ma być jednak serwer Open Collaboration Services.

Dużo miejsca poświęcono klientowi przy pomocy, którego będziemy mogli instalować aplikacje. Tutaj zabłysnęli przede wszystkim deweloperzy Ubuntu ze sztandarowym Centrum oprogramowania. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że jest to najlepsza forma przekazywania użytkownikowi informacji na temat tego, co będzie mógł zainstalować. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość zostawiania komentarzy przez użytkowników, ocen programu oraz screenshotów i innych informacji, które można przekazać także za pomocą serwisów Open Colaboration.Centrum oprogramowania Ubuntu nie będzie jednak nowym klientem dla systemu. Jego kształt został określony w ramach prac zespołu Karlitscheka tuż po konferencji. Nowy klient powstał na bazie MeeGo Garage, który stanowił pierwowzór dla projektu z KDE. Interfejs został wykonany przy pomocy Qt Quick i muszę przyznać, że stanowi jedną z najbardziej przejrzystych aplikacji tego typu. Oczywiście to dopiero prototyp stanowiący efekt pracy zaledwie kilku dni. Już teraz można jednak zauważyć zaimplementowanie systemu ocen i komentarzy, który jest także częścią OCS.

Pierwszą platformą, która zaimplementuje nowe AppStore (albo raczej AppStream) będzie openSUSE i to już w najbliższym wydaniu tej dystrybucji. Pozostałe dystrybucje zapewne zaczekają na rozwój narzędzia. Projekt openSUSE może być pomocny przede wszystkim dla deweloperów otwartych projektów, którzy dzięki niemu będą mogli wypromować swoje programy poprzez łatwość instalacji, szybki dostęp do nowych wersji i udział społeczności (komentarze, oceny). Najbardziej cieszy jednak udział w projekcie wielu różnych dystrybucji.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety