sobota, 8 stycznia 2011

Ubuntu na CES, czyli nowe laptopy ARM za pół roku do kupienia

Autor: Adrian Nowak, 13:51, sobota, 8 stycznia 2011


Laptop (po lewej) i netbook z Ubuntu prezentowany na CES 2011
Tegoroczny Consumer Electronics Show (CES) obfitował w niespotykaną do tej pory liczbę urządzeń z Linuksem. Głównie za sprawą licznych tabletów i telefonów, które nie stronią od Androida.

Nie mogło zabraknąć także komputerów z Ubuntu. Ciekawe maszyny zaprezentowała firma Nufront, której urządzenia mają być dostępne w sklepach za około pół roku. Na targach można było obserwować na razie dwie maszyny bazujące na procesorze dual-core ARM Cortex-A9 (2 GHz) i wyposażone w 1-2 gigabajty pamięci RAM.

Co ciekawe, obie maszyny mają się różnić przede wszystkim wielkością ekranu i obudową, natomiast płyta główna i najważniejsze podzespoły w obu będą niemal identyczne. Komputery mają posiadać między innymi port HDMI, dwa lub trzy porty USB, wyjście VGA oraz czytnik kart.

Większe urządzenie przypomina nieco netbooka Google Cr-48, jednak prawdopodobnie będzie od niego mniej wydajne. Nufort mocno eksperymentuje także z Androidem, którego umieściło na swoich tabletach. Niektóre z nich nie działają zbyt płynnie, podczas gdy inne urządzenia z Linuksem od Google świetnie radzą sobie z grafiką 3D w grach.

Krótki przegląd urządzeń z targów z Las Vegas można zobaczyć poniżej:za: pcworld.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety