Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 3 stycznia 2011

Wingpanel, czyli minimalistyczny górny panel z Elementary [Instalacja]

Autor: , 09:00, poniedziałek, 3 stycznia 2011


Wingpanel jest idealny dla fanów minimalizmu
Wreszcie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Linux to najlepiej wyglądający system operacyjny.

Oczywiście wymaga też nieco pracy, jednak twórcy Elementary sukcesywnie pokazują, że ich wizja ma sens i w parze z prostotą może iść także bardzo duża funkcjonalność.

Wingpanel to bardzo świeża koncepcja, która błyskawicznie przerodziła się w działające narzędzie. Jest to panel, który przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią oszczędzać miejsce na pulpicie, a do tego cenią sobie elegancję i prostotę. Tyle pozytywnych epitetów nie jest przypadkiem.

Myślę, że program będzie szczególnie użyteczny dla osób, które nie korzystają z aplikacji w trybie pełnoekranowym - na przykład Gimpa, gdzie dodatkowe miejsce często jest na wagę złota. W przypadku programów zmaksymalizowanych, Wingpanel często zasłania przyciski nawigacji okna, co nie jest zbyt przyjemne.

Nieco brakuje też szerszej konfiguracji, ale jest to pierwsza wersja panelu i w przyszłości zapewne zobaczymy jeszcze wiele ciekawych aktualizacji. Tymczasem już teraz, całość można wgrać wykonując kolejno polecenia w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:ripps818/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install wingpanel

Po instalacji całość uruchamiamy wybierając skrót Alt+F2 i wpisujemy: wingpanel.

Krótki przegląd tego, jak całość sprawuje się w praktyce:Abstrahując od samego Wingpanel, muszę przyznać, że z coraz większą niecierpliwością oczekuję premiery Elementary OS. Coraz więcej ciekawych projektów wchodzi w jego skład i choć teoretycznie można się pokusić o stworzenie takiej dystrybucji samemu (doinstalowując tylko znane rozwiązania), gotowe wydanie mogłoby zyskać niezwykłą popularność.

[źródło: seilo.geekyogre.com; za: webupd8.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety