sobota, 12 lutego 2011

Co nowego w GTK+ 3.0?

Autor: Adrian Nowak, 10:44, sobota, 12 lutego 2011


Pulpit Maemo wykorzystujący biblioteki GTK+
GTK+ to biblioteka, która powstała pierwotnie jako zestaw narzędzi programistycznych do znanego edytora GIMP. Obecnie jest używana przede wszystkim w środowisku GNOME, a jej popularnym ostatnio konkurentem jest Qt.

W GTK+ 3, aby usprawnić obsługę większej ilości urządzeń wejściowych wykorzystuje się teraz mechanizm X Input 2. Zaktualizowano także Theming API do obsługi tematów graficznych, które może teraz wykorzystywać znaną ze stron internetowych technologię CSS.

Największe zalety płyną jednak z częściowej utraty kompatybilności wstecznej, która była utrzymywana w GKT+ 2. W związku z tym, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie aplikacji, w środowiskach graficznych będą teraz umieszczane (przez jakiś czas) obie wersje biblioteki. Dzięki takiemu zabiegowi zastosowanemu dla ułatwienia także podczas premiery GTK+ 2, migracja powinna być znacznie ułatwiona.

GTK+ 3 ma być wykorzystywane domyślnie w nowym GNOME 3, jednak jak zauważa na swoim blogu Matthias Clasen z zespołu GTK, wciąż wiele rzeczy jest jeszcze do zrobienia.

więcej informacji: library.gnome.org, [2], [3], za: mail.gnome.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety