czwartek, 10 lutego 2011

MeeGo dla netbooków i telefonów umiera na naszych oczach

Autor: Adrian Nowak, 11:36, czwartek, 10 lutego 2011


MeeGo znika zanim się jeszcze pojawiło.
Fot: Nokia
Jeśli ktoś liczył, że wkrótce MeeGo opanuje rynek, dziś powinien co najmniej zrewidować swoją wizję przyszłości tego systemu.

Jak pewnie wiele osób wie, androidowa konkurencja mocno dała w kość Nokii. Znany producent telefonów bardzo długo wykorzystywał niezbyt konkurencyjnego Symbiana i nawet wczoraj poinformował, że do sklepów wpuszcza biznesową E7 z Symbianem^3. Nagra film w HD i odczyta dokumenty, ale jestem przekonany, że żaden właściciel nowoczesnego smartfona z Androidem czy iOS by się na nią nie zamienił.

Tak więc, gdy potrzeba nowego systemu jest bardzo widoczna, wiele osób liczyło, że MeeGo odmieni sytuację. Twór, który powstał we współpracy z Intelem miał połączyć wszystkie urządzenia i przez pewien czas wydawało się, że rzeczywiście może się udać. To by jednak było trochę zbyt piękne.

Tymczasem złe informacje przyszły w parze. Premiera MeeGo w telefonie się nie odbędzie, bo Nokia już zdążyła go wycofać. Akurat to właściwie zmienia nieszczególnie wiele, bo wypromowanie nowego systemu operacyjnego dla smartfonów przy tak silnej konkurencji i tak nie byłoby łatwe.

Kolejne złe wieści dotyczą wersji notebookowej. Prawdopodobnie ciekawy interfejs jaki znamy z tego wydania także nie będzie już rozwijany. Okazuje się, że małe komputerki nie cieszą się już tak dużą popularnością i teraz producenci nastawiają się raczej na tablety. Na szczęście MeeGo posiada również taką odmianę.

Przy okazji okazało się, że Nokia woli zdecydowanie interfejsy na Qt do którego to rozwoju się dokłada, niż te bazujące na typowym dla GNOME Cluttera. Co jednak gorsze, trudno znaleźć w głowie firmę, która jakoś szczególnie zachwycałaby się GTK+ i tym w co obraca się nowe GNOME Shell.

Canonical miało jednak nieco nosa w wyborze Qt dla Unity, choć jak widać, rynek netbooków w który celuje nie jest zbyt rewelacyjny. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się od razu przygotowywanie wydania dla tabletów, póki jeszcze Android 3.x bardzo mocno ich nie opanował.

W ramach ciekawostki, oczywiście Nokia będzie musiała wybrać sobie któryś z nowoczesnych systemów. Operatorzy w Europie nie chcą duopolu na rynku (Android i iOS), zatem wszyscy światowi komentatorzy są zgodni co do tego, że fiński producent telefonów najprawdopodobniej skieruje się w kierunku Windows Phone 7. I i to by było na tyle smutnych wiadomości na dziś.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety