wtorek, 22 lutego 2011

Mozilla wyda Firefoksa w Qt?

Autor: Adrian Nowak, 08:11, wtorek, 22 lutego 2011


Fot: Takuya Oikawa
Firefox to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa wśród użytkowników Linuksa. Zbliżające się nowe wydanie narzędzia ma sprawić, że znów odzyska ona swoich dawnych wielbicieli, którzy odeszli do szybszych Chrome i Opery.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Jednak oprócz optymalizacji i zgodności z nowymi standardami Mozilla eksperymentuje także zupełnie innymi gałęziami programu. Jedną z takich nowych linii rozwojowych jest wersja przeglądarki wykorzystująca elementy interfejsu zbudowane przy użyciu Qt.

Co ciekawe, mamy wiele przesłanek by twierdzić, że wcale nie jest to eksperyment. Mozilla przygotowała mobilną wersję swojej przeglądarki właśnie na bazie Qt dla systemu MeeGo. Powstanie edycji desktopowej jest więc niejako efektem ubocznym, jednak należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do porzuconego kiedyś podobnego projektu, tym razem prace nad przeglądarką trwają praktycznie równocześnie z oficjalną wersją.

W tej chwili stan prac nad Firefoksem-Qt mimo wszystko nie zachęca do eksperymentowania z przeglądarką. Program nie potrafi na przykład poprawnie wyświetlić okna dialogowego wyboru pliku do otwarcia. Jest też dużo błędów w samym stylu, które uniemożliwiają wygodne korzystanie z programu.

Ciągłe poprawki napływające do projektu pozwalają jednak sądzić, ze wkrótce także KDE SC doczeka się natywnego wyświetlania interfejsu Firefoksa.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety