poniedziałek, 14 lutego 2011

Oxygen Transparent, czyli rozmycie w oknie programu

Autor: Adrian Nowak, 01:08, poniedziałek, 14 lutego 2011


Rozmycie okien w KDE.
Dodanie efektu rozmycia (ang. blur) do KWin nie miało szczególnie poprawić wygląd KDE SC. Było za to odpowiedzią potrzeby użytkowników, którzy stwierdzili, że pomimo zastosowania przeźroczystości elementów, KDE SC jest efektowne, ale mało czytelne. W każdym razie nowy efekt poprawił te zaległości i ponadto wniósł kilka nowych możliwości.

Jedną z nich było zastosowanie przeźroczystości na powierzchni całego okna programu wykluczając jego elementy robocze. Na początku taką możliwość oferował tylko styl Bespin, lecz jak się okazało, bez możliwości zastosowania blur jest to bezużyteczna funkcja. Dopiero właśnie wprowadzenie wspomnianego efektu dało deweloperom pole do popisu i wkrótce trzy główne style Qt posiadały zarówno przeźroczystość jak i obsługę blur w opcjach. Niestety wciąż jest to dodatek eksperymentalny i często niestabilny, tak więc nie znajdziemy go w oficjalnych wydaniach pakietów.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Instalacja najczęściej używanego stylu w KDE SC, czyli Oxygena ze źródeł sprawi więc, że będziemy mieli na dysku wersję zdecydowanie mniej stabilną od oficjalnej. Osoby chętne jednak do takiego eksperymentu wcale nie muszą się pozbywać stabilnej wersji Oxygena i mogą zainstalować jego wersję "bardziej przeźroczystą" jako styl alternatywny.

Innych, którzy obawiają się instalacji ze źródeł muszę trochę zmartwić, gdyż także teraz sięgniemy po tę metodę. Wyjątkowo jednak cała operacja jest zautomatyzowana dzięki skryptowi, który przeprowadzi nas przez proces kompilacji. Na początek musimy jednak zaopatrzyć się zależności potrzebne do przeprowadzenia kompilacji, gdyż w Kubuntu nie ma ich w standardzie. Wykonujemy polecenie:

sudo apt-get install build-essential cmake kdelibs5-dev kdebase-workspace-dev libxrender-dev libx11-dev subversion
Teraz musimy utworzyć sobie jakiś katalog, żeby nie narobić bałaganu w katalogu domowym:

mkdir Oxygen-transparent
cd Oxygen-transparent

Drugie polecenie przeniesie nas do wnętrza tego katalogu. Następne polecenie pobierze skrypt instalacyjny:

wget http://kde-look.org/CONTENT/content-files/127752-oxygen-setup.pl
Proszę zwrócić uwagę na wytłuszczone cyfry. Jest to aktualny numer wersji tego pliku, jeśli ktoś będzie chciał zainstalować ten pakiet później musi sprawdzić, czy cyfra ta nie została zmieniona (w adresie strony na kde-look.org). Naszemu skryptowi należy dodać jeszcze prawa do wykonania w jego właściwościach. Teraz można przystąpić do jego uruchomienia.

sudo ./127752-oxygen-setup.pl
Polecenie to pobierze nam źródła z SVN i wykona całą operację kompilacji. Teraz wystarczy tylko wejść do katalogu build i zainstalować nasz program:

cd build
sudo make install

Nowy Oxygen powinien pojawić obok poprzedniej wersji w Ustawieniach systemowych - Wygląd programów - Styl interfejsu pod nazwą Oxygen Transparent. Obok nazwy znajduje się przycisk Konfiguruj... który da nam dostęp do tych samych opcji co w standardowym Oxygenie, uzupełnionych o funkcję Background Opacity, która ustawi nam stopień przeźroczystości okien. Intensywność blur ustawimy natomiast w Ustawienia systemowe - Efekty pulpitu - Wszystkie efekty - Rozmycie.

Miłej zabawy :)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety