środa, 23 lutego 2011

Temat plasmy z Chakry Neda w innych dystrybucjach [KDE]

Autor: Adrian Nowak, 11:10, środa, 23 lutego 2011


Plasma w środowisku KDE
Często można usłyszeć opinie, że w większości dystrybucji niewiele się zmienia oprócz wyglądu. Wielokrotnie udowadniałem, że każde wydanie systemu może jednak przynieść sporą liczbę zmian, często może mniej widocznych i zbyt technicznych aby zawracać nimi głowę przeciętnemu użytkownikowi, ale zawsze jest o wiele więcej niż tylko zmiana domyślnej tapety.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Zmiana wyglądu jest wbrew pozorom bardzo ważna. Nowa tapeta w systemie zazwyczaj nie angażuje zbyt dużej liczby programistów pracujących nad innymi elementami systemu, apowiedziałbym nawet, że w ogóle ich nie angażuje. Elementy wyglądu są robione zazwyczaj albo przez zespoły grafików (np. Canonical Design), bądź przez szeregowych członków społeczności, którzy akurat uważają, że choć w taki sposób mogą jakoś wspomóc swoją pracą ulubioną dystrybucję.

Wygląd to bardzo ważny element dystrybucji, ponieważ podkreśla jego markę i wyróżnia pośród innych konkurencji. Często więc tematów graficznych różnych dystrybucji nie znajdziemy na openDesktop.org (czasem takie tematy są dodawane ale bez znaków brandingowych dystrybucji). Dostępne są one jednak w repozytoriach dystrybucji i ich dodanie do innej nie sprawia wielkiego kłopotu. Tak jest na przykład z tematem Plasmy Neda, który charakteryzuje najnowsze wydanie Chakry.

Dziś właśnie zaprezentuję jak "zainstalować" ten styl na innych dystrybucjach, co mam nadzieje pokaże jak, że z pozoru trudna instalacja tematów Plasmy wcale nie jest taka bolesna.

Podobnie jak w przypadku ikon, także tematy Plasmy wystarczy tylko rozpakować do odpowiedniego katalogu. W KDE SC jest nim zazwyczaj ~/.kde/share/apps/desktoptheme/. Jest to katalog użytkownika, co oznacza że wklejone tam tematy będą widziane tylko przez niego i niedostępne dla innych. Teraz czas ściągnąć sam temat Plasmy Chakry z jej repozytorium, które znajdziemy pod tym adresem.

Po rozpakowaniu ukaże się nam katalog zawierający następne, ułożone w ścieżce do miejsca gdzie mamy skopiować folder docelowy (Neda), który przenosimy do ~/.kde/share/apps/desktoptheme/. Motyw znajdziemy do wyboru w Ustawieniach systemowych => Wygląd Przestrzeni Roboczej => Motyw Pulpitu. Według mnie, Neda to jednak to najładniejszy ciemny motyw Plasmy. Jego wadą jest brak dodatkowego przycisku zapewniającego podgląd w plasmoidzie Widok katalogu.Osoby chcące jeszcze bardziej upodobnić swoją dystrybucję do Chakry mogą jeszcze pobrać ze wspomnianego repozytorium tapety Neda i Ashoc, oraz inne elementy wyglądu systemu, których zmiana może jednak nie być aż taka prosta, ale jednak możliwa.

Mam nadzieję, że powyższy przykład pokazuje, iż zmiana wyglądu w dystrybucji nie jest aż tak wielką trudnością, a dystrybutorzy sami się starają nie komplikować użytkownikom dostępu do własnych elementów wyglądu systemu także dla innych dystrybucji.

Tagi: , , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety