czwartek, 3 lutego 2011

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal Alpha 2 już dostępne!

Autor: Adrian Nowak, 19:27, czwartek, 3 lutego 2011


Pulpit Unity nowego Ubuntu 11.04 Alpha 2. Fot: webupd8.org
Na drugą wersję testową nowego Ubuntu musieliśmy bardzo długo czekać, jednak na szczęście w międzyczasie mieliśmy do dyspozycji wydania Daily Build, więc nic istotnego nam nie umknęło.

Tak jak wcześniej wspominałem, w Ubuntu nie znajdziemy już OpenOffice ani Rhythmboksa. Ich miejsca zajęły kolejno LibreOffice oraz Banshee. Poza tym w systemie znajdziemy jądro w wersji 2.6.38 RC3, GNOME 2.32.1, Nautilusa 2.32.2.1, Firefoksa 4.0 beta 10 oraz Evolution 2.32.1.

Nowe Centrum oprogramowania Ubuntu z systemem komentarzy i ocen. Fot: webupd8.org
Centrum oprogramowania dorobiło się wreszcie systemu ocen, które użytkownicy mogą pozostawiać pod przeglądanymi aplikacjami.

Jedną z ciekawszych nowości o których do tej pory nie wspominałem jest wsparcie w Grub2 dla systemu plików Btrfs. Choć w związku z implementacją do zrobienia pozostało jeszcze wiele, bardzo prawdopodobne, że w finalnym Ubuntu 11.04 dostępny będzie już nowy system plików.

Jak pisałem już nie raz, jest na co czekać, bo pierwsze testy pokazują, iż Btrfs sprawuje się bardzo dobrze. Przypomnę, że głównymi zaletami nowego systemu zarządzania danymi są bezpieczeństwo i skalowalność. Dzięki funkcji copy on write, znacznie spada prawdopodobieństwo uszkodzenia pliku w trakcie zapisu. W odróżnieniu od ext4, dane są nadpisywane dopiero po poprawnym zakończeniu edycji, więc na przykład awaria prądu w trakcie zapisu nie wpłynie na strukturę danych. Duża skalowalność pozwala natomiast zaadresować aż 16 eksabajtów (16 384 petabajtów) w stosunku do "tylko" 1024 petabajtów z którymi radzi sobie domyślne obecnie ext4.

Choć Canonical pracuje nad Unity 2D dla słabszych maszyn, wciąż nie znajdziemy go w Ubuntu 11.04.   Zamiast tego, posiadacze starszych komputerów mogą skorzystać ze znanych dobrze Paneli GNOME.

Następna wersja Alpha 3 dostępna będzie dokładnie za miesiąc, 3 marca. Tymczasem nowe wydanie Ubuntu 11.04 Alpha 2 można pobrać ze strony producenta.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety