środa, 2 marca 2011

Gnome Shell na chwilę obecną wygrywa z Unity

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 2 marca 2011


Unity czy Gnome Shell? Fot: WebUpd8.org
W ostatnim czasie możemy obserwować wiele nowatorskich interfejsów użytkownika. Unity trzyma się wciąż przyjętych standardów, podczas gdy Gnome Shell idzie na całość. Co ciekawe, na razie chyba to właśnie temu drugiemu środowisku lepiej wychodzą eksperymenty.

O Unity można mówić wiele złego, ale narzekając na jego zbyt dużą innowacyjność eufemistycznie ujmując mijamy się z prawdą. Serio, rewolucyjne ma być usunięcie dolnego panelu czy może główny ekran pozwalający na wyszukiwanie programów i plików?

Wiele osób odnajdzie właściwie w takim podejściu zaletę. Już samo przerzucenie przycisków w obramowaniu okna wywołało niemałe kontrowersje, więc spójrzmy prawdzie w oczy - Canonical musi być bardzo ostrożne, by nie wypłoszyć użytkowników.

W tym samym czasie, za siedmioma lasami i górami, w dolinie Gnome Shell panuje zupełnie inny klimat. Użytkowników bulwersuje położenie przycisków w obramowaniu okna? - wywalamy je. Tak, w Gnome Shell pozostawiono wyłącznie przycisk pozwalający na zamknięcie otwartego programu.Na tym ciekawostki się nie kończą. Ile masz obszarów roboczych? Właściwie trudno powiedzieć, zespół Gnome Shell definiuje to po prostu jako: "tyle, ile potrzeba". W praktyce wygląda to tak, że dodawane są na bieżąco i maksymalnie jeden z nich jest pusty. Proste, czytelne i o dziwo nawet wygodne.

Czemu o dziwo? Cóż, nowe środowiska nigdy nie kojarzyły się ze zbyt dużą wygodą. Choć oczywiście nie można było oceniać na przykład poglądowych wydań KDE 4.0, pierwsze wrażenie pozostawało na długo w pamięci. Nie inaczej było z Gnome Shell, które nie tylko działało bardzo powoli, ale też było zwyczajnie nieużywalne. Dla użytkowników, którzy mieli z nim ostatnią styczność wiele miesięcy temu, kolejne testy mogą być sporym zaskoczeniem.

Z daleka trudno rozpoznać z jakim pulpitem mamy do czynienia. Fot: WebUpd8.org
Co ciekawe, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Unity wygląda obecnie jak wcześniejsza wersja testowa Gnome Shell. Ustawcie w obu pulpitach motywy ikon Faenza i pokażcie komuś, kto niezbyt orientuje się w świecie techniki - raczej nie zauważy zbyt wielu różnic.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety