sobota, 26 marca 2011

Instalacja pluginu Head Tracking w Compizie

Autor: Adrian Nowak, 09:48, sobota, 26 marca 2011


Budowa okularów do Head Trackingu (niewymagane). Fot: fernandoloizides.com
Head Tracking czyli w wolnym tłumaczeniu śledzenie głowy, to ciekawa technologia, która wyłącznie przy wykorzystaniu kamerki internetowej pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów.

Myślę, że dla osób, które nie miały z tym wcześniej styczności, najlepszym wyjściem będzie po prostu zobaczyć krótką prezentację:Zainteresowani mogą na youtube.com znaleźć więcej ciekawych plików wideo, pokazujących jak Head Tracking działa w Compizie, wpisując w wyszukiwarkę frazę "head tracking compiz".

Jak się jednak okazuje, uruchomienie całości w Linuksie nie jest najłatwiejsze. Ze spraw technicznych, niezbędna jest właściwie wyłącznie kamerka internetowa, natomiast konieczność instalacji dodatkowej wtyczki do Compiza (wymagającej kompilacji) sprawiała, że wielu użytkowników się poddawało.

Czytelnik Oskar149 przysłał jednak ciekawy skrypt, który ma zautomatyzować proces instalacji Head Trackingu w Compizie. Jak zwykle, przed uruchomieniem skryptu polecam go najpierw przejrzeć (można to zrobić tutaj), natomiast gotowy plik ze skryptem można znaleźć na przykład tutaj.

Sam nie mam pod ręką kamerki internetowej, więc nie testowałem u siebie Head Trackingu, ale całość wygląda tak ciekawie, że z pewnością jest to tylko kwestia czasu. Udanych eksperymentów!
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety