wtorek, 29 marca 2011

Longhorn Linux, czyli użytkownicy dokańczają pracę Microsoftu

Autor: Adrian Nowak, 17:26, wtorek, 29 marca 2011


Pulpit Longhorn Linux wygląda bardzo przyzwoicie
Dawno temu, za siedmioma górami w odległym Redmond, Microsoft pracował nad nakładką graficzną dla Windowsa XP, która ostatecznie udostępniona została jako Vista...

Muszę przyznać, że jak na tamte czasy, propozycje wyglądu dla Longhorna (kodowa nazwa Visty) nawet na mnie robiły wrażenie. Jeszcze kilka lat temu linuksowe środowiska wyglądały znacznie gorzej niż obecnie, a o nakładkach takich jak GNOME Shell, Unity mogliśmy tylko pomarzyć.

Jak dla Microsoftu skończyła się zabawa z Vistą wszyscy wiemy, ale użytkownicy nie odpuścili. Kierując się wyznacznikami, które miały przyświecać tworzeniu Longhorna, przygotowano kolejną wersję Longhorn Transformation Pack. Jak łatwo się domyślić, jest to zestaw, który ma wizualnie zamienić Linuksa w Longhorna.

Nie wgrywałem całości u siebie, bo akurat oglądanie takich motywów przez długi czas źle na mnie wpływa, ale ze screenów na stronie projektu można wywnioskować,  że twórcy świetnie wywiązali się ze swojego zadania.

Można by złośliwie powiedzieć, że Microsoft się tyle męczył z Vistą, a wystarczyło do Linuksa z GNOME dorzucić parę ikonek i podmienić styl. Do tego, wszystko zrobione za darmo przez społeczność.

Nakładka niestety nie rozwiązuje problemu wsparcia dla windowsowych aplikacji, ale jeśli komuś przypadł do gustu wygląd Longhorna, całość można pobrać ze strony projektu.

[informację przysłał też czytelnik Paweł - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety