wtorek, 15 marca 2011

Nie będzie już więcej Ubuntu Netbook Edition - to było do przewidzenia

Autor: Adrian Nowak, 15:38, wtorek, 15 marca 2011


Martwy już pulpit Ubuntu Netbook Edition.
Kilka dni temu Canonical na swoim blogu ogłosiło to, czego można się było spodziewać już od pewnego czasu - Ubuntu Netbook Edition nie jest już potrzebne, bo Unity załatwia problem wygodnej nawigacji na niewielkich ekranach.

Swoją drogą przyznacie, że to ciekawe. Canonical chcąc nie chcąc oferuje przecież netbookowe środowisko także dla desktopów. A może producent Ubuntu zakłada, że na desktopach jednak spora część osób zdecyduje się na standardowe panele GNOME?

Canonical wspomina także, że zbyt duża liczba różnych nazw nie była zbyt korzystna. Udostępniano wersję "Netbook Edition", zatem posiadacze laptopów szukali na przykład wersji "Laptop Edition", co z góry skazane było na porażkę, gdyż jak wiadomo, jeszcze takiej nie stworzono. Firma zdecydowała się więc wrócić do korzeni i w przyszłości znajdziemy tylko Ubuntu Desktop Edition (desktopy, netbooki, laptopy itd.) oraz Server Edition, przeznaczoną oczywiście dla serwerów.

Czy ktoś będzie za UNE tęsknił? Prawdopodobnie tak, bo sam ekran był dość wygodny. Wątpię jednak, że zdecydowano by się definitywnie zakończyć jego rozwój, gdyby nie planowano na jego miejsce zaproponować czegoś lepszego.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety