sobota, 12 marca 2011

OpenSUSE 11.4 - finał prac

Autor: Adrian Nowak, 10:04, sobota, 12 marca 2011


Pulpit OpenSUSE 11.4 z KDE dla netbooków
Jak widać, ostatnie zamieszanie z kłopotami finansowymi Novella nie zaszkodziło projektowi openSUSE i deweloperzy doprowadzili do wydania kolejnej stabilnej wersji swojej dystrybucji. Tym razem da się zauważyć koniec pogoni deweloperów dystrybucji z KDE SC za nowinkami i skupienie się poprawie działania własnych narzędzi i całego środowiska.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Nie jest zaskoczeniem, że w openSUSE 11.4 znajdziemy najnowszą wersje środowiska KDE SC oznaczoną numerem 4.6. W przypadku dystrybucji z KDE SC jest to jednak źródło największych zmian. Nowa wersja pulpitu to przede wszystkim kolejny krok w kierunku uwolnienia się od HAL.

Warto także wspomnieć o poprawionej szybkości startu systemu. Użytkownicy poprzedniej wersji openSUSE odczują tę zmianę nawet gołym okiem. Jednak to co najważniejsze w systemie świeża wersja jądra (Kernel 2.6.37), która przynosi poprawę działania systemu i nowe sterowniki, zwłaszcza otwarte niedawno drivery do kart sieciowych Broadcom. W systemie znajdziemy także poprawione wersje nowych otwartych sterowników graficznych do kart NVidii i ATI/Radeon. Nowe wersje X.org 1.9 i Mesa 7.9 także znajdują się na liście aktualizacji.

OpenSUSE 11.4 to również zmiany w składzie oprogramowania dostępnego w systemie. Oficjalnym pakietem biurowym został LibreOffice 3.3.1, lecz w repozytorium znajdziemy także KOffice 2.3.1. Dość dyskusyjną sprawą jest dodanie domyślnie Firefoksa 4.0 w rozwojowej jeszcze wersji. Tu jednak górę wzięło praktyczne podejście, ponieważ nowa wersja tej przeglądarki wykazywała się solidniejszą budową niż wydanie 3.6.

Fani KDE znajda też dostarczany razem z KDE SC 4.6 pakiet PIM w wersji 4.4, jednak dla eksperymentatorów dodano także wersję 4.6 (do instalacji poprzez zewnętrzne repozytorium). Wśród nowych programów warto wymienić Scribusa, który niedługo zostanie wydany w pierwszej wersji bazującej na bibliotekach Qt4. OpenSUSE jest czynnym deweloperem współpracującym przy budowie tego świetnego programu do tworzenia publikacji.

Wśród zmian znajdziemy także poprawę narzędzi sieciowych WebYast przenoszących administrację dystrybucją do internetu oraz repozytorium Tumbleweed, którego zadaniem będzie dostarczanie najnowszych wersji programów, a tym samym uczynienie z openSUSE wydania ciągłego.

Przegląd nowości openSUSE 11.4 (wersja KDE SC) nie wygląda na pierwszy rzut oka imponująco, jednak nie jestem w stanie omówić tu wszystkich zmian. Więcej informacji znajdziemy w oficjalnym ogłoszeniu na stronie:

Obrazy płyt z nową wersja dystrybucji znajdziemy na:

Osobiście zastanawiam się czy znów nie dać szansy tej dystrybucji, gdyż zmiany w niej zachodzące sugerują, że deweloperzy zaczęli się naprawdę przykładać do poprawy działania systemu. Zaznaczam, że nowej wersji openSUSE jeszcze nie testowałem (VirtualBox nie jest do tego doskonałym narzędziem), wiec na razie nie mogę wypowiadać się na temat jego działania. Jednak na wyrost mogę ją już teraz polecić z czystym sumieniem.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety