czwartek, 3 marca 2011

Wiele pulpitów w Windows 8? Bardzo możliwe

Autor: Adrian Nowak, 15:53, czwartek, 3 marca 2011


Windows pozazdrościł Linuksowi? Fot: webupd8.org
Kiedyś powiedziałem sobie, że dopiero skopiowanie pomysłu wielu obszarów roboczych do Windowsa będzie ewidentnym dowodem na czerpanie z Linuksa pełnymi garściami przez Microsoft. Choć szczerze mówiąc, nie widzę w tym nic złego, braki w kreatywności nie wróżą zbyt dobrze gigantowi z Redmond.

Koncepcja Microsoftu
Wiele pulpitów, czy raczej obszarów roboczych działających w ramach jednego pulpitu to już właściwie standard. Poczynając od niemal wszystkich desktopowych dystrybucji Linuksa, po mobilnego Androida. Gdzie okiem sięgnął pulpity... po horyzont.

Microsoft zrobił nawet ciekawe doświadczenie w którym "niespodziewanie" okazało się, że użytkownicy korzystają z tego samego pulpitu do wykonywania różnych zadań, co nie jest szczególnie wygodne. Czy to dziwne, że gdy miliony użytkowników są przyzwyczajone do kilku obszarów roboczych, Microsoft wreszcie tą niemal apple'owską rewolucję wprowadzi w Windowsie? - niezbyt.

Warto wspomnieć, że do projektów indyjskiego oddziału Microsoftu dotarł serwis ZDNet, który zaznacza, że koncepcje jak to z nimi bywa, wcale nie muszą się znaleźć w finalnej wersji systemu.

Inną "rewolucyjną nowością", którą zaproponował indyjski oddział MS są... inteligentne żółte karteczki, które mają przypominać o nadchodzących ważnych wydarzeniach. Przy całej mojej sympatii do Microsoftu, naprawdę chce mi się śmiać czytając takie informacje.

Wolałbym żeby Microsoft w swoim nowym systemie pokazał rzeczywiście coś ciekawego. Apple zbudowało świetny design z którego pełnymi garściami czerpie wiele linuksowych dystrybucji. Można było znaleźć też kilka projektów próbujących naśladować w GNOME działanie paska z Windows 7. Takie wymiany są niezwykle istotne i normalne. Najważniejsze jednak, by nie szły cały czas w jednym kierunku. Jeśli w Windows 8 wprowadzonych zostanie wiele obszarów roboczych, kto będzie za kilka lat pamiętał, że w Linuksie były już wiele lat wcześniej?
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety