środa, 6 kwietnia 2011

GNOME 3 oficjalnie wydane. Co nowego?

Autor: Adrian Nowak, 22:29, środa, 6 kwietnia 2011


GNOME 3 dostępne po wielu miesiącach oczekiwania.
Długo wyczekiwana wersja środowiska została wreszcie oficjalnie udostępniona. Według twórców, jest to najlepiej wyglądające wydanie pulpitu w historii.

Najpierw kilka kwestii technicznych. Środowisko bazuje na wydanych w lutym bibliotekach GTK+ 3.0, a wśród licznych optymalizacji stawiano przede wszystkim na prostotę i dopasowanie środowiska do niewielkich ekranów netbooków.

Wielu użytkowników utożsamia GNOME 3 z GNOME Shell, jednak podobnie jak w przypadku Unity, nie jest to wcale niezbędny element funkcjonowania pulpitu. Samo środowisko wyposażone w panele do tej pory nie wyglądało najlepiej. Choć był to swego rodzaju impuls stymulujący użytkowników do eksperymentów, trzeba przyznać, że nie było to zbyt reprezentatywne.

Na szczęście obecnie o domyślnym wyglądzie GNOME nie można powiedzieć złego słowa. Ciemne panele wyglądają świetnie, a środowisko prezentuje się dość nowocześnie. Deweloperzy postanowili się też zająć bałaganem, który rozpraszał użytkowników. Choć osobiście nie jestem fanem narzucania tego, co można umieszczać na panelach, większa dbałość chociażby o tray systemowy powinna zostać pozytywnie odebrana.

Jak wspominałem już wcześniej, niemal całkowicie przebudowano teraz także system zarządzania obszarami roboczymi i pracy na wielu pulpitach. Sam nie wykorzystuję tego zbyt często, ale może to właśnie dlatego, że do tej pory było niewygodne?

Nie mogę się doczekać, by sprawdzić, jak całość będzie się sprawiała po instalacji w Ubuntu. Na to będziemy musieli jednak chwilę zaczekać, bo minie kilka dni zanim pakiety pulpitu znajdą się w repozytoriach. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać obrazy płyt z GNOME 3 działającym w trybie Live CD.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety