![]() |
Cztery obszary robocze w Unity. Fot: Canonical. |
Niewtajemniczonym przypomnę, że Unity to nowe środowisko tworzone przez Canonical, które zastąpiło znane dotychczas Panele GNOME. Wciąż można się do nich przełączyć (wybierając odpowiednie środowisko w ekranie logowania), jednak możliwość ta ma zniknąć w kolejnych wydaniach Ubuntu.
Użytkownikom dystrybucji od Canonical pozostaje więc przyzwyczaić się do Unity, poczekać aż będzie jeszcze bardziej dopracowane, bądź całkowicie zmienić system operacyjny. Choć jest to dopiero pierwsza finalna wersja Ubuntu z Unity, już teraz środowisko może być bardzo wygodne, pod warunkiem, że nieco dostosujemy je do naszych wymagań.
Przeźroczysty górny pasek i efekty
Zacznijmy od poprawy wyglądu. Unity działa jako plugin Compiza, zatem na początek musimy wyposażyć się w narzędzie do konfiguracji tego typu wtyczek. Zainstalujemy je poleceniem:
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
Menedżer ustawień CompizConfig to narzędzie dobrze znane osobom, które zajmowały się modyfikacją wyglądu systemu. W oknie głównym odnajdujemy wtyczkę "Ubuntu Unity Plugin":
![]() |
Okno edycji ustawień pluginu Unity |
Zmiany widoczne są od razu podczas ich ustawiania, jednak należy pamiętać, że na przykład dodatkowe rozmycia wiążą się z dużym (zależnie od możliwości sprzętu) spadkiem wydajności całego środowiska.
Zmiana liczby obszarów roboczych
Tutaj również wielu użytkowników sygnalizuje problemy i choć liczbę obszarów roboczych bardzo łatwo zmienić, trzeba przyznać, że funkcja jest znacznie trudniejsza do znalezienia niż na przykład w przypadku GNOME Shell.
![]() |
Osiem obszarów roboczych w Unity. |
Menu kontekstowe bardziej kontekstowe
Podczas korzystania z Unity, menu kontekstowe pozwala na przykład na wygodną zmianę utworu w Banshee czy uruchomienie określonych funkcji programu bez konieczności wywoływania całego jego okna. Jak łatwo się jednak domyślić, na razie bardzo niewiele narzędzi oferuje rozszerzone wsparcie dla Unity , musimy się o to więc zatroszczyć sami.
![]() |
Menu kontekstowe Unity. Fot: omgubuntu.co.uk |
W przypadku menu dla Chromium i Gmaila bądź Banshee, wystarczy pobrać następujące pliki:
- Chromium: db.tt/6ualAMU
- Gmail: db.tt/uXWWhTm
- Banshee: db.tt/uRcDDaH
~/.local/share/applications
Jeśli chodzi o OpenOffice, całość jest nieco bardziej skomplikowana, a zainteresowani znajdą procedurę instalacji na zaprzyjaźnionym blogu omgubuntu.co.uk (w jęz. angielskim).
Liczba nieprzeczytanych wiadomości
Unity sprawdza się lepiej niż pasek w wyświetlaniu dodatkowych informacji na temat uruchomionych narzędzi. Potrafi między innymi wyświetlić liczbę nieprzeczytanych wiadomości ze skrzynki pocztowej, czy komunikatora.
![]() |
Licznik nieprzeczytanych wiadomości. Fot: omgubuntu.co.uk |
sudo add-apt-repository ppa:jfi/pidgin
A następnie odświeżyć listę oprogramowania i zaktualizować Ubuntu. Na koniec należy jeszcze raz zalogować się do systemu.
Przywracamy obszar powiadamiania
Canonical w trosce o skupienie użytkowników postanowiło mocno ograniczyć liczbę aplikacji, które mogą korzystać z traya systemowego, czy bardziej prawidłowo - obszaru powiadamiania. Jeśli często używany przez nas program nie uświadczył łaski Canonical, można samemu dodać do go "białej listy" narzędzi obecnych na górnym pasku.
Najpierw jednak potrzebna będzie aplikacja Dconf-Editor, którą zainstalujemy wpisując w konsoli:
sudo apt-get install dconf-tools
Następnie skrótem klawiszowym Alt+F2 wywołujemy okienko w którym wpisujemy po prostu:
dconf-editor
Następnie w drzewie ustawień przechodzimy do desktop -> gnome -> unity -> panel. Na liście możemy teraz dowolnie dopisywać narzędzia, które wyświetlą się w trayu.
![]() |
Edytor konfiguracji ustawień GNOME. Fot: UbuCentrum.net |
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
Skróty klawiszowe
Launcher
- Super - wywoływanie menu uruchamiania
- Super-1 lub 2 lub 3 i tak dalej do 0 - otwieranie, bądź zaznaczenie aplikacji
- Super-T - otwieranie kosza
- Alt-F1 - ustawienie zaznaczenia na menu uruchamiania
- Alt-F2 - wywoływanie ekranu głównego w "specjalnym trybie", by uruchomić komendę
- Ctrl-Alt-T - uruchamianie okna Terminala
- Super (wciśnięcie) - wciśnięcie uruchamia ekran główny
- Super-A - otwiera sekcję aplikacji
- Super-F - otwiera sekcję "pliki i foldery"
- F10 - otwiera pierwsze menu na panelu
- Super-? - tryb oddalenia, pokazuje wszystkie okna we wszystkich obszarach roboczych
- Super-D - minimalizuje wszystkie okna, ponowne wciśnięcie je przywraca
- Ctrl-Alt- ← / → / ↑ / ↓ - zmiana obszaru roboczego
- Ctrl-Alt-Shift- ← / → / ↑ / ↓ - przeniesienie okna do innego obszaru roboczego
Początek długiej drogi Unity
Unity już teraz działa bardzo sprawnie, choć na razie zaimplementowano w nim jedynie funkcje bez których większość użytkowników nie wyobraża sobie korzystania z systemu. Wkrótce większy nacisk zostanie położony również na łatwiejsze wyszukiwanie zasobów i jak wspominałem niedawno, nie tylko tych znajdujących się na lokalnym komputerze.
Tagi: dlugie, how-to, optymalizacja, ubuntu 11.04, unity