sobota, 16 kwietnia 2011

Poprawa produktywności z aplikacją Tomighty

Autor: Adrian Nowak, 15:35, sobota, 16 kwietnia 2011


Tomighty uruchomione w systemowym trayu.
Praca z komputerem choć zwykle nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego, dla wielu wiąże się z wieloma innymi wyzwaniami.

Czasem trudno wziąć się do pracy, gdy wystarczy kilka kliknięć by włączyć na YouTube ulubiony teledysk, czy "na chwilę" zajrzeć i sprawdzić, co słychać na Facebooku.

Jednocześnie wiadomo nie od dziś, że wykonywanie kilku rzeczy na raz nie jest zgodne z zasadami produktywności. Najefektywniej po prostu skupić się na jednej czynności i poświęcić jej 100 proc. swojej uwagi. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, a w takim stanie nie można się utrzymać zbyt długo.

Twórcy teorii "Pomodoro" proponują prosty pomysł: wybór zadania, 25 minut pracy w skupieniu i 5 minut przerwy. Taki ciąg powinno się wykonywać cztery razy (łącznie 2 godziny), po czym należy zapewnić sobie dłuższy wypoczynek.

Czując, że nasz czas na wykonanie zadania jest ograniczony, nasza wydajność powinna znacznie wzrosnąć, a do tego podczas pracy z komputerem bardzo ważne jest rozdzielenie czasu przeznaczonego na wykonywanie wartościowych zadań i bezproduktywny wypoczynek.

By wdrożyć w życie tryb "Pomodoro" można po prostu spoglądać co jakiś czas na systemowy zegar, bądź wykorzystać narzędzie Tomighty. Program można pobrać ze strony projektu, a aplikacja dostępna jest zarówno dla Linuksa jak i Windowsa. W Pingwinku niezbędne będzie jeszcze środowisko uruchomieniowe Javy, a po pobraniu pliku, startujemy go poleceniem analogicznym do:

java -jar '/home/adrian/Pobrane/tomighty-0.6.jar'
źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety