niedziela, 10 kwietnia 2011

Qmmp, czyli linuksowy Winamp w nowej wersji (instalacja)

Autor: Adrian Nowak, 14:23, niedziela, 10 kwietnia 2011


Okno główne programu Qmmp.
Qmmp zwany często linuksowym Winampem jest obok Audaciousa jednym z najciekawszych odtwarzaczy audio dla Pingwinka.

Nowa wersja to między innymi zaktualizowane polskie tłumaczenie, jak również poprawki dotyczące interfejsu programu. Programiści chwalą się także redukcją różnego rodzaju opóźnień, w tym tych związanych z regulacją ustawień equalizera.

Przypomnę, że Qmmp oparty jest o biblioteki Qt, które ze względu na Unity, na dobre zagoszczą w Ubuntu. Większość użytkowników wymienia go jako odpowiednik windowsowego Winampa, a co więcej, dzięki obsłudze motywów, oba programy mogą wyglądać praktycznie tak samo.

Qmmp wspiera wiele formatów audio, w tym MPEG 1/2/3, AAC, OGG Vobis, FLAC, WMA, jak również strumienie internetowe oraz płyty Audio-CD. W kilka chwil pozwala wyświetlić także tekst odsłuchiwanej piosenki, może edytować tagi ID3, obsługuje playlisty, posiada equalizer, a nawet potrafi wyświetlić wizualizacje.

Choć wygląda niepozornie, warto przetestować Qmmp, który sprawdzi się głównie w przypadku niewielkich kolekcji audio. Ze względu na budowę interfejsu, oczywiste jest, że zarządzanie bardzo dużymi bibliotekami utworów jest wygodniejsze w Banshee czy Amaroku.

Najnowszą wersję programu można wgrać w Ubuntu wykonując:

sudo add-apt-repository ppa:stiff.ru/qmmp-releases
sudo apt-get update
sudo apt-get install qmmp

Informacje na temat paczek dla innych dystrybucji można znaleźć na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety