sobota, 16 kwietnia 2011

Stabilny Blender 2.57 po 4 latach prac

Autor: Adrian Nowak, 11:49, sobota, 16 kwietnia 2011


Wieloplatformowe narzędzie do tworzenia trójwymiarowych modeli, animacji czy gier dostępne jest już w wersji 2.57 oznaczonej przez deweloperów jako stabilna.

Jest to przedostatnia wersja w tym cyklu wydawniczym, a przez kilka najbliższych miesięcy deweloperzy będą się skupiali w głównej mierze na poprawie odnalezionych niedoskonałości.

Jedną z najbardziej widocznych zmian jakie oferuje nowy Blender jest zaktualizowany interfejs, który ma być bardziej intuicyjny dla użytkowników przyzwyczajonych do konkurencyjnych narzędzi 3D. Już od jakiegoś czasu możemy też tworzyć swoje mapy skrótów klawiszowych jak również bardzo przydatne w Blenderze gesty myszy.

Tryb rzeźbienia w Blenderze. Fot: Blender Foundation
Znacznie przyśpieszono teraz także tryb rzeźbienia, a nowe API do obsługi plików programu umożliwia korzystanie z bardzo rozbudowanych menu kontekstowych. Ciekawostką jest również możliwość symulowania realistycznego dymu, który dołączył do i tak już bogatego zestawu różnego rodzaju zjawisk fizycznych, które potrafi wygenerować Blender. Pełną listę nowości w tym cyklu wydawniczym można znaleźć na stronie projektu.

Na razie nie znalazłem Blendera 2.57 w żadnym repozytorium, jednak już wkrótce będzie go można zainstalować z poniższego repozytorium (obecnie z wersją 2.5 Beta):

sudo add-apt-repository ppa:cheleb/blender-svn
sudo apt-get update
sudo apt-get install blender

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety