wtorek, 10 maja 2011

200 mln użytkowników Ubuntu w 4 lata?

Autor: Adrian Nowak, 12:22, wtorek, 10 maja 2011


Mark Shuttleworth na UDS w Budapeszcie. Fot: omgubuntu.co.uk
Pomysłodawca Ubuntu na odbywającym się w Budapeszcie spotkaniu UDS przedstawił swoje ambitne plany związane z ekspansją systemu.

Jak podają informatorzy serwisu "OMG Ubuntu", Mark Shuttleworth stwierdził, że Ubuntu zdoła w ciągu najbliższych czterech lat przekroczyć granicę aż 200 mln użytkowników w skali globalnej. Zadanie z pewnością łatwe nie będzie, ale to chyba Shuttlewortha nie zniechęca.

Swoje przemówienie pomysłodawca Ubuntu rozpoczął od podziękowania deweloperom i społeczności, która pomogła w przebrnięciu przez "trudny i wymagający" okres przygotowywania Ubuntu 11.04. Na spotkaniach Ubuntu Developer Summit rozmawia się jednak głównie o przyszłości, która według drugiego kosmicznego turysty (Mark za 20 mln dolarów wziął udział w misji Sojuz TM-34) rysuje się niezwykle ciekawie.

Jak przyznał: "nasza praca nie jest jeszcze gotowa, jednak osiągnęliśmy znaczną większość tego, co zaplanowaliśmy". Sam pomysłodawca Ubuntu nie dziwi się gorącym dyskusjom na temat Unity, które określa jako normalne. Jednocześnie zaznacza, iż nie ma z tym żadnego problemu, a wybór nowego środowiska był dobrym krokiem.

Największe kontrowersje może budzić stwierdzenie, że już w ciągu najbliższych 4 lat z Ubuntu ma korzystać ponad 200 mln użytkowników na całym świecie. Taki cel Shuttleworth wyznaczył dla projektu stwierdzając, iż "nie walczy wyłącznie o serca i umysły deweloperów, ale wszystkich użytkowników".

Uczestnicy UDS zaznaczają, iż pomysłodawca Ubuntu bardzo pewnie wypowiada się na tematy związane z systemem i jest niezwykle zdeterminowany. Z drugiej strony, trudno oczekiwać by było inaczej, wszak Shuttleworth w ostatnim czasie musiał podejmować bardzo wiele istotnych decyzji, których efekty Canonical będzie odczuwało przez wiele lat.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety